Lista aktualności Lista aktualności

„DAR SERCA” NA DZIEŃ DZIECKA

      Już po raz trzeci leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku wraz z funkcjonariuszami z Służby Więziennej w Czarnem byli gośćmi „Instytutu – Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie z akcją Dar Serca. Pomysł kolejnego spotkania zrodził się spontanicznie. Po ostatnim koncercie, na którym wystąpiły gwiazdy polskiej młodzieżowej sceny muzycznej, dzieci były zachwycone. Z pomysłem kolejnego spotkania wystąpiła Pani Dyrektor placówki Małgorzata Syczewska. Z terminem także nie było problemów. Najlepszym okazał się dzień 24 maja, poprzedzający Międzynarodowy Dzień Dziecka.

      Propozycja spotkała się z natychmiastową odpowiedzią leśników i funkcjonariuszy. Organizacja ruszyła pełną parą. Rozdzwoniły się telefony, odbyło się kilka spotkań, na których ustalono harmonogram imprezy. Na propozycje włączenia się w akcję odpowiedziało wielu ludzi dobrej woli. I tak 24 maja do Warszawy ruszyło kilka ekip z całej Polski.

      Już od 8.00 rano na placu przed CZD w Warszawie zrobiło się gwarno. Pojawiły się pojazdy z logiem LP i SW. Przyjechali zawodnicy z klubów sportowych i muzycy. Do godziny 10.00 wszystko było gotowe i wtedy na placu pojawiły się dzieci z rodzicami i opiekunami z prof. Ryszardem Grendą na czele.

      Rozpoczęło się od przekazania tabliczki pamiątkowej, która zostanie zamontowana pod drzewkiem ufundowanym przez Dyrektora Generalnego LP, na pamiątkę Dnia Dziecka w CZD jako symbol akcji Dar Serca.

      Pani Dyrektor CZD podziękowała leśnikom i funkcjonariuszom za przybycie w tak licznym gronie przyjaciół i za to, że udało się znaleźć czas, by ten szczególny dla dzieci dzień mógł być dla nich odskocznią od codziennych zmagań z chorobą. Płk Włodzimierz Paszkowski, Dyrektor Biura Dyrektora Generalnego SW, przekazał w darze dzieciom czapkę generalską i życzył wytrwałości każdego dnia oraz dobrej zabawy z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka.

      Pierwszą ekipą, która zaprezentowała swoje umiejętności, była Grupa Interwencyjna SW z Warszawy. Komandosi przedstawili elementy ubioru i wyposażenie samochodu służbowego. Bardzo wiele sympatii wzbudził pokaz przewodnika z psem specjalnym, który na co dzień pracuje przy wykrywaniu niebezpiecznych substancji. Kolejnym punktem programu był pokaz klubu taekwondo ze Szczecinka, który przygotował, wraz ze swoimi podopiecznymi, Zbigniew Sołtys, mistrz Europy i świata w tej dyscyplinie. Grupa młodych karateków zaprezentowała wiele różnych technik obrony. Pokazowi towarzyszyła dynamiczna muzyka i żywiołowa reakcja widowni.

      W czasie pokazów dzieci mogły także wziąć udział w turnieju rzutów do kosza, który poprowadził kapelan ZK w Czarnem Marcin Gajowniczek. Medale dla zwycięzców przygotowała fundacja Marcina Gortata MG 13, która przekazała specjalnie dzieciom z CZD makietę Mistrza (wielkości naturalnej) oraz koszulki i piłki z jego podpisem. Jedną z największych atrakcji, która wzbudziła zainteresowanie także dorosłych, był turniej strzelania z łuku. Łucznicy z Komandorii Szczecinka, zabezpieczyli teren i przygotowali specjalne tarcze, do których można było oddać strzał. W czasie zawodów organizatorzy objaśniali pochodzenie historyczne strojów rycerskich i prezentowali poszczególne ich elementy wyjaśniając ich znaczenie.

      Leśnicy z RDLP w Warszawie i z Nadleśnictwa Jabłonna przygotowali na swoim stoisku wiele atrakcji związanych z lasem. Dzieci brały udział w quizach, podczas których mogły wykazać się wiedzą o lesie. Edukacja miała charakter gier i zabaw, w których dużą popularnością cieszyła się tradycyjna gra w kółko i krzyżyk. Jednak tym razem można było w nią zagrać nie na papierze, ale przy pomocy drewnianych klocków i sznurka. Od leśników dzieci otrzymały prezenty w postaci kolorowych albumów ze zwierzętami. Natomiast artyści, którzy w drugiej części imprezy zaprezentowali się na scenie, otrzymali słodkie upominki - miód leśny. Był to upominek związany z prowadzoną obecnie w LP kampanią, w której leśnicy zakładają leśne barcie, by pszczoły mogły powrócić o lasów.

      W drugiej części pikniku, na sali koncertowej w CZD mogli zaprezentować się artyści. Swój debiut miała Laura Dziuba, która jest podopieczną CZD i która bardzo chciała zaśpiewać, by w ten sposób podziękować za Dar Serca, który otrzymała od lekarzy i personelu szpitala, a także od leśników i funkcjonariuszy. To właśnie dzięki Cezaremu Sierzputowskiemu, który jest głównym inicjatorem akcji Dar Serca, Laura mogła odbyć konsultacje wokalne z bardzo znanym śpiewakiem operowym Januszem Ratajczakiem. Na scenie w CZD Laura czuła się doskonale i została przez prowadzącego koncert Marka Stasiuka, Rzecznika prasowego RDLP w Szczecinku, okrzyknięta "gwiazdą, która spadła nam z nieba". Wykonanie piosenki Wioletty Willas pt. "Do ciebie mamo" wywarło na słuchających wielkie wrażenie. Emocje były widoczne zwłaszcza u mam, w przededniu ich święta.

      Po Laurze na scenie pojawiła się Zuzia Soćko. Zuzia wystąpiła już w CZD w marcu w drugiej edycji Daru Serca. Wówczas wystąpiła na jednej scenie z Dawidem Kwiatkowskim. Od tamtego czasu Zuzia zrobiła duże postępy. Wygrała ogólnopolski konkurs piosenki zagranicznej dostała się do kolejnej edycji "The Voice Kids". Swój koncert zadedykowała dyrekcji CZD, jej podopiecznym i organizatorom akcji. Zapewniła, że będzie nas reprezentować w show muzycznym już niebawem na antenie TVP.

      Po Zuzi przyszedł czas na gwiazdę wieczoru. Bęsiu i Dj Yonas przyjechali aż z Mazur. Wszyscy byli ciekawi, jak dzieci z CZD zareagują na koncert raperów. Od pierwszych taktów okazało się, że rap jest dla każdego. Raperzy rozbujali całą salę. Szybko złapali świetny kontakt z publicznością. Koncert był na tyle udany, że Bęsiu musiał później długo pozować do wspólnych zdjęć a Dj Yonas rozdawał autografy. Muzycy obdarowali dzieci swoją najnowszą płytą, którą nagrali w USA razem z P.O.D.

      Wrażenia po evencie w CZD w Warszawie długo pozostaną w naszej pamięci. Jednak najważniejsze jest niesienie pomocy tym, którzy każdego dnia borykają się z cierpieniem. Jeśli organizatorom udało się w trud zmagań z chorobami wnieść choć odrobinę światła nadziei, to było i zawsze będzie warto okazywać innym dar serca.

 

 

Marek Stasiuk – rzecznik prasowy RDLP w Szczecinku

fot. Maciej Wiórek