Lista aktualności Lista aktualności

DARY LASU UJĘŁY MIESZKAŃCÓW SZCZECINKA

      Pierwsza edycja imprezy promocyjnej „Dary Lasu” już za nami. Śmiało można powiedzieć, że impreza przygotowana przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Szczecinku wspólnie z Urzędem Miasta w Szczecinku i Powiatem Szczecineckim przejdzie do historii miejskich imprez.

      Trafnie skomentował to jeden z regionalnych portali informacyjnych: „Szczecinecka impreza mogła przekonać każdego, kto miałby wątpliwości, że największym skarbem Pomorza Środkowego są lasy”. Pozytywne opinie i echa imprezy nie milkną w lokalnych mediach.

      Atrakcji na placu koncertowym, na osiedlu Zachód w Szczecinku, gdzie odbywało się wspomniane przedsięwzięcie, było naprawdę wiele.

      Rozpoczęcie imprezy było huczne w przenośni i dosłownie. Po przemówieniach organizatorów Dyrektor RDLP w Szczecinku dokonał oficjalnego otwarcia poprzez wystrzał z armaty przygotowanej przez Strzeleckie Towarzystwo Kurkowe z Czarnego.

      Impreza została podzielona na kilka stref, w której każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Najmłodsi mogli wziąć udział w zabawach edukacyjnych, starsi podziwiać pokazy i poznawać smaki leśnych kuchni. Dużą popularnością cieszyła się także degustacja dziczyzny. Prym wiódł bigos myśliwski. Goście chwalili sobie także zupę Warcisławkę przygotowaną na dziczyźnie i oczywiście pieczonego dzika w kaszy.

      O stronę muzyczną imprezy zadbali zaproszeni artyści. Z głośników wydobywały się przyjemne dla ucha dźwięki leśnych piosenek, których autorem był lider zespołu Żubrosie, Wacław Masłyk. Swoją premierę miała napisana przez niego specjalnie na „Dary Lasu” piosenka pt. „Zielony lesie”, która stała się piosenką imprezy. Swoje umiejętności zaprezentował wszystkim Zespół Trębaczy Leśnych „BÓR" oraz finalista Must be the music – Ela Zitans. Nie zabrakło oczywiście konkursów z nagrodami.

       Przed sceną odbywały się dodatkowo prezentacje psów myśliwskich i ptaków drapieżnych. Mieszkańcy mogli z bliska zobaczyć sokoły i pustułki, które po rehabilitacji w Ośrodku Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych Dżawat uczniowie Technikum Leśnego w Warcinie w trakcie imprezy wypuścili na wolność.

      Podczas imprezy miały miejsce pokazy jazdy ułanów – Szwadronu Kawalerii Ziemi Szczecineckiej, musztry w wykonaniu Zespół Szkół nr 7 z Białego Boru oraz odbyła się rywalizacja drwali uczniów Technikum Leśnego z Warcina. W strefie technologicznej odwiedzający mogli z bliska przyjrzeć się pracy maszyn leśnych i harvestera. W czasie trwania imprezy cały czas nadawał radiotelegraf, który o imprezie „Dary Lasu” informował całą Europę, USA a nawet Arabię Saudyjską.

      Ukoronowaniem imprezy, swoistą wisienką na torcie, był pokaz w wykonaniu samolotów Dromader, które od tego roku strzegą szczecineckich lasów przed pożarem i na co dzień stacjonują w „leśnej bazie” w Zegrzu Pomorskim. 

      Dodatkowo każdy mógł zrobić zakupy w strefie handlowej. Na kiermaszu wyróżniały się przede wszystkim wyroby rękodzielników i wytwórców żywności ekologicznej.

***

      Podczas imprezy zaprezentowano znak „Dobre z Lasu” – oznaczenie, które jest graficznym symbolem zdrowej żywności pochodzącej z lasów. Symbol ten będzie wykorzystywany w ramach projektu rozwojowego Lasów Państwowych „Zdrowa Żywność z Polskich Lasów”, poprzez system certyfikacji produktów rodzimych producentów ekologicznej żywności, którzy zechcą skorzystać z takiej formy konsolidacji i promocji.

       Na placu koncertowym były stoiska kulinarne, na których znalazły się dania z dziczyzny i ryb. Byli także producenci miodów, konfitur, ziół i przypraw, kuchnie przygotowujące pieczone dziki. Duże zainteresowanie stoiskami w strefie kulinarnej potwierdza, że Polacy chcą jeść zdrową żywność z lasu. Organizatorzy rozdali w ramach degustacji 670 porcji bigosu przyrządzonego przez koła łowieckie „Oszczep” i „Ponowa” oraz 550 porcji zupy Warcisławki Zespól Szkół im. Ks. Warcisława IV w Szczecinku. W obydwu daniach użyto dziczyzny pochodzącej ze szczecineckich lasów, a pieczone w całości dziki przekazały Ośrodki Hodowli Zwierzyny z terenu RDLP w Szczecinku.

 

      Pośród stoisk w strefie edukacyjnej mocno oblegane było stoisko Nadleśnictwa Karnieszewice, wchodzącego w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Środkowopomorskie”. Doświadczenie i wiedza karnieszewickich leśników przyciągała zwiedzających i pomogła w rozpowszechnianiu m.in. informacji o ochronie przez lasy klimatu poprzez kumulowanie dwutlenku węgla. Nadleśnictwo Karnieszewice realizuje projekt „Leśne Gospodarstwa Węglowe” i informacje na jego temat również były przedmiotem rozmów leśnych edukatorów z mieszkańcami Szczecinka.

       Sporym zainteresowaniem cieszyło się stoisko edukacyjne RDLP w Szczecinku, w którym pracownicy RDLP, Nadleśnictwa Czarnobór i Nadleśnictwa Szczecinek, prowadzili zajęcia edukacyjne w formie gier i zabaw dla dzieci i dorosłych.

***

       „Dary Lasu” na stałe weszły w kalendarz imprez miejskich. Dyrektor RDLP w Szczecinku Andrzej Modrzejewski w trakcie imprezy zapowiedział, że w przyszłym roku szczecinecka dyrekcja zaprezentuje projekt budownictwa mieszkaniowego drewnianych domów pod wynajem oraz elektryczny samochód w ramach dywersyfikacji źródeł zasilania pojazdów. 

 

Marek Stasiuk - rzecznik prasowy RDLP w Szczecinku

fot. Marek Bublej