Lista aktualności Lista aktualności

LEŚNE GOSPODARSTWA WĘGLOWE - NADLEŚNICTWO KARNIESZEWICE

Z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku, w projekcie „Leśne Gospodarstwa Węglowe” bierze udział Nadleśnictwo Karnieszewice. Nadleśnictwo Karnieszewice położone jest w północno-wschodniej części województwa zachodniopomorskiego, w pobliżu Koszalina. Nadleśnictwo gospodaruje na powierzchni prawie 19 tysięcy hektarów, podzielonej na 12 leśnictw. W ramach prowadzonej działalności uczestniczy w badaniach nad nowymi rozwiązaniami
w gospodarce leśnej oraz realizuje ciekawe, innowacyjne zajęcia z zakresu edukacji. Z uwagi na swoje położenie i różnorodność przyrodniczą, lasy Nadleśnictwa są chętnie odwiedzane przez turystów i okolicznych mieszkańców.

Do realizacji projektu w nadleśnictwie została zgłoszona powierzchnia 788,90 ha, z czego 644,39 ha zakwalifikowano do działań dodatkowych, a na 144,51 ha ustanowiono powierzchnie referencyjne. Planowane w Nadleśnictwie Karnieszewice działania dodatkowe polegają głównie na wprowadzeniu sadzonek buka i grabu pod osłoną drzewostanów. Na niewielkiej powierzchni (2,68 ha) zostało zaplanowane wprowadzenie gatunków szybkorosnących, a powierzchnię 1,50 ha przeznaczono do zalesienia. Wg stanu na 31 maja 2018 r. nadleśnictwo wykonało podsadzenia grabowo-bukowe na powierzchni  41,55 ha.

W ramach promocji projektu „Leśne Gospodarstwa Węglowe” w społeczeństwie, w 2018 roku dotychczas wykonano, lub zaplanowano następujące działania: 

  • 14 kwietnia 2018 roku – Nadleśnictwo zorganizowało wydarzenie „Zielony Ślad”,  w ramach    którego promowało projekt LGW. Relacja z wydarzenia została wyemitowana
    w wiadomościach z regionu TVP3 Szczecin, przez Polskie Radio Koszalin, ponadto informacje o wydarzeniu ukazały się w lokalnej prasie: „Głosie Koszalińskim” oraz tygodniku „Miasto”.
  • W maju 2018 r. zostanie ogłoszony konkurs plastyczny promujący LGW, pt. „Zielona energia”,  przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych z terenu administrowanego przez Nadleśnictwo Karnieszewice. Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano w dniu 18 czerwca 2018 r. 

 

Tekst nadesłało Nadleśnictwo Karnieszewice