Lista aktualności Lista aktualności

MARATOŃCZYCY W NADLEŚNICTWIE WARCINO

Na starcie jubileuszowej, 5. edycji zawodów zameldowała się rekordowa liczba, niemal 190 kolarzy. Od nastolatków po zawodników z kategorii wiekowej M6 - 60latków, w tym trzydziestka najmłodszych sportowców. Dorośli rywalizowali na dystansach 31 i 62km, a najmłodsi zawodnicy mieli do pokonania 3 lub 5 pętli wokół jeziora w Korzybiu, nad którym przygotowana była baza wyścigu. Zawodników nie zniechęciła upalna pogoda (31'C w cieniu). Choć warunki pogodowe były wymagające, to niezmiennie Korzybiu panowała doskonała atmosfera sportowej rywalizacji.

Od godzin przedpołudniowych baza zawodów zaczęła wypełniać się miłośnikami dwóch kółek, którzy w oczekiwaniu na zaplanowane na 14:00 starty objeżdżali rozgrzewkowo trasę lub dokonywali ostatecznych przeglądów technicznych rowerów. Korzystali również z przysmaków przygotowanych przez Radę Rodziców zespołu szkół w Korzybiu, którzy zorganizowali piknik. Zmagania śledzili również licznie obecni w Korzybiu plażowicze.

Trasa Maratonu została wyznaczona z Korzybia, przez Kępice, górę Chomnicę (najtrudniejszy punkt na trasie), Leśniczówkę Chomnica, wokół jeziora Łętowskiego do Łętowa, gdzie przy oddanym do użytku pomoście zlokalizowany był punkt z wodą, skąd sportowcy podążali z powrotem do Korzybia. Przebieg pętli był nieco zmieniony w porównaniu do ubiegłorocznej, z uwagi na prowadzone prace leśne. Panująca od kilku dni słoneczna pogoda spowodowała, że dodatkowym utrudnieniem były mocno piaskowe drogi. Ścigania nie ułatwiała wysoka temperatura, jednak zawodnikom pomagały podmuchy wiatru i przejazd przez zacienione tereny leśne.

Zmagania rozpoczęli zawodnicy na dystansie 62km. Z najdłuższą trasą zmierzyło się 18 sportowców. Pierwszą pętlę dystansu najszybciej pokonała trójka Tomasz Marzec (Aktywna Fabryka), Jacek Rogowski (KSR Kościerzyna) oraz Bartosz Suszko (Baszta Bytów), którzy po 1:05:09 pojawili się na punkcie pomiaru czasu w Korzybiu. Ostateczne jedynie Jacek Rogowski zdołał utrzymać wysokie tempo na całym dystansie i po 2:10:22, samotnie finiszował wyprzedzając o blisko 6 minut drugiego na mecie Tomasza Marca, a także o 10 minut Bartosza Suszkę. Na dystansie 62km wystartowały dwie zawodniczki. Pierwsza na mecie zameldowała sie Natalia Śliwińska (GKS Cartusia) z czasem 3:02:28.

W drugiej kolejności na trasę ruszyli zawodnicy z kategorii 31km Profi. W gronie 43 uczestników tej kategorii było 8 kobiet. Zwycięzcą rywalizacji wśród mężczyzn okazał się Sławomir Pituch (Euro Bike Kaczmarek Electric Team) z czasem 1:05:15, a kolejne miejsca zajęli Paweł Żywcki (Baszta Bytów) ze stratą 39 sekund oraz Aleksander Suszko (GKS Cartusia), który dotarł na metę po ledwie dwie sekundy później. Najlepszą wśród kobiet była Aleksandra Zabrocka (Baszta Bytów), która z czasem 1:13:59 uplasowała się na 18 miejscu, w stawce wszystkich uczestników kategorii. Całe podium kobiecej rywalizacji zajęły zawodniczki Baszty, bowiem na drugimi trzecim miejscu uplasowały się Elżbieta Reca oraz Maria Kreft.

Najliczniej reprezentowaną kategorią byli amatorzy. Do rywalizacji w tej grupie stanęło 97 zawodników. Na podium stanęli Mateusz Herning (Herning Triathlon) - 1:08:00, Adam Dragas (OSP Nakla) - 1:09:45 i Mateusz Leciejewski (Ndf Team Człuchów) - 1:10:13.Spośród kobiet, wystartowało 12 zawodniczek, najszybciej trasę pokonały Kinga Tomaszewska (FTI Racing Team) - 1:21:16 oraz reprezentujące drużynę Luc Connect Racing Team ze Strzebielina Iwona Joskowska (1:25:07) i Beata Lidzbarska (1:35:11).

To nie jedyny aspekt związany z drużyną Luc-Connect. Kapitan zespołu - Łukasz Meyer - był inicjatorem zmagań w kategorii Fit Challenge. Dedykowana zawodnikom o wadze powyżej 100kg kategoria, została bardzo dobrze przyjęta przez uczestników, z których kilkunastu zgłosiło akces do udziału. Przed startem zawodów odbyło się oficjalne ważenie, potwierdzające kwalifikację do rywalizacji. Jej zwycięzcą został zwycięzca wyścigu na trasie 62km Tomasz Marzec.

Najlepszym spośród startujących leśników został Krzysztof Kropidłowski z Nadleśnictwa Damnica.

W Maratonie Rowerowym Pomorza Środkowego uhonorowani zostali najlepsi zawodnicy
w każdej głównej kategorii wyścigu. Wyróżniono również zwycięzców klasyfikacji wiekowych, a także najliczniejsze drużyny. Była nią Baszta Bytów..

Wyniki zawodów są dostępne na stronie Domtel Sport (http://domtel-sport.pl/wyniki,zawody,4295), która zapewniała pomiar czasu. Uczestnicy korzystali ze wsparcia technicznego, który zapewniał KawisBike ze Słupska. Tradycyjnie trasa
w newralgicznych miejsca była obstawiona przez strażaków z Korzybia, Kępic oraz Gwiazdówka. Organizatorami Maratonu było Nadleśnictwo Warcino, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Kępice, , Gmina Sławno, firma Gras z Korzybia oraz miejscowe sołectwo.

Maraton Rowerowy Pomorza Środkowego tradycyjnie odbędzie się w dniu Bożego Ciała, które w 2019 roku wypada w czwartek, 20 czerwca. Warto zapisać tę datę w kalendarzu. Do rozpoczęcia zmagań pozostało 384 dni.