O dyrekcji

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku jest jedną z siedemnastu dyrekcji powołanych na mocy ustawy o lasach z dnia 28 września 1991r. (tekst jednolity Dz.U. z 2011 r. Nr 12, poz. 59 z późn. zm.), wchodzących w skład Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.

Zasoby leśne

Poniżej zamieszczamy do pobrania szereg dokumentów do pobrania i wypełnienia, a ułatwiających Państwu składanie wniosków

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części dla potrzeb przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Ochrona przyrody

Sieć obszarów Natura 2000 obejmuje: - obszary specjalnej ochrony ptaków (OSO), - obszary mające znaczenie dla Wspólnoty (OZW) / specjalne obszary ochrony siedlisk (SOO).

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią około 17 proc. lasów w Polsce. Biorąc pod uwagę politykę zwiększania lesistości, należy się spodziewać, że powierzchnia lasów niepaństwowych będzie rosła i w niedalekiej przyszłości może stanowić 20 proc. ogólnej powierzchni leśnej kraju.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

X Strzeleckie Mistrzostwa Polski Straży Leśnej

X Strzeleckie Mistrzostwa Polski Straży Leśnej

W dniu 8 listopada br. odbyły się X Strzeleckie Mistrzostwa Polski Straży Leśnej o Puchar Dyrektora Generalnego LP. RDLP w Szczecinku reprezentowali: Robert Szostak, komendant posterunku Straży Leśnej w Nadleśnictwie Gościno, Jacek Bukowski, strażnik leśny w Nadleśnictwie Gościno i Grzegorz Gulbas, strażnik leśny w Nadleśnictwie Świdwin. Zawody odbyły się na strzelnicy Centrum Szkolenia Strzeleckiego Lasów Państwowych im. Jana Wendy w Plaskoszu k. Tucholi, na terenie Nadleśnictwa Tuchola, RDLP w Toruniu. Zawodnicy rywalizowali w dwóch konkurencjach strzeleckich, w strzelaniu statycznym i dynamicznym.

Najlepszy indywidualny wynik z naszych reprezentantów osiągnął Robert Szostak, zajmując 1 miejsce w strzelaniu statycznym (94 punkty na 100 możliwych), 17 miejsce w strzelaniu dynamicznym, a w łącznej klasyfikacji, na najlepszego zawodnika Mistrzostw (strzelanie statyczne i dynamiczne), zajął 3 miejsce. Grzegorz Gulbas zajął odpowiednio – 31, 12 i łącznie – 18 miejsce, a Jacek Bukowski – 33, 23 i łącznie – 30 miejsce. W klasyfikacji zespołowej RDLP w Szczecinku zajęła 5 miejsce, na 17 startujących zespołów, uzyskując 117 punktów. Zgodnie z obowiązującą klasyfikacją, w trakcie tych zawodów, przydzielane punkty były równe zajętemu miejscu, np. 1 miejsce – 1 pkt, 10 miejsce – 10 punktów, w związku z tym osoba, która osiągnęła najmniejszą ilość punktów za zajęte miejsce, wygrywała zawody. Zwyciężył zespół reprezentujący RDLP w Gdańsku (66 pkt.), przed RDLP w Pile (82 pkt.) i RDLP w Poznaniu (93 pkt.).

 

Maksymilian Sierpiński - kierownik Zespołu ds. Ochrony Mienia, Obronności, Promocji i Mediów