Wydawca treści Wydawca treści

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

     Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.

     Baza nasienna Lasów Państwowych jest jedynym w Polsce źródłem pozyskiwania nasion o najwyższej jakości i odpowiednim pochodzeniu. Polska posiada wiele znanych i uznanych w Europie ekotypów,  których nasiona są cenione i poszukiwane ze względu na ich wartość genetyczną.

     Szczególną rolę w gospodarce nasiennej i ochronie zasobów genowych odgrywa Leśny Bank Genów Kostrzyca, w którym zgromadzono blisko 5 tys. zasobów genowych reprezentujących najcenniejsze drzewostany, najstarsze drzewa (liczące powyżej 200 lat), krzewy i rośliny ginące oraz zagrożone.

     Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Zajmują one ok. 2,7 tys. ha i produkują rocznie ponad 800 mln sadzonek drzew oraz prawie 13 mln sadzonek krzewów. Większość szkółek to szkółki klasyczne, w których produkuje się sadzonki z odkrytym systemem korzeniowym. Oprócz nich istnieją nowoczesne szkółki kontenerowe, z których pochodzą sadzonki z zakrytym systemem korzeniowym oraz sadzonki mikoryzowane. Ta nowoczesna technologia zapewnia produkcję najlepszej jakości materiału sadzeniowego, zapewniającego bardzo wysoką udatność upraw.

     Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Zabiegi te mają stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu, często o najlepszych cechach wzrostowych i jakościowych.

     Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew. Pozostawia się przy tym pojedyncze drzewa najlepsze, najstarsze, dziuplaste, w celu ich naturalnego odnowienia, zachowania najcenniejszych okazów lub zapewnienia warunków życia dla innych organizmów.

 

 


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

STRAŻNICY LEŚNI URATOWALI KOBIETĘ

STRAŻNICY LEŚNI URATOWALI KOBIETĘ

      Wczoraj (4.03.2019) od godziny 15:00 rodzina poszukiwała 83 letnią mieszkankę gm.Borzytuchom. O godzinie 22:00 zgłoszono jej zaginięcie w KPP w Bytowie. Do poszukiwań włączyły się, oprócz policji, straż pożarna (OSP i PSP) oraz Straż Leśna z Nadleśnictwa Bytów.
O godzinie 4:10 strażnicy leśni Olech Sinkiewicz i Tadeusz Talewski odnaleźli przy pomocy kamery termowizyjnej poszukiwaną osobę na obszarze leśnym ok. 1,5 km od miejscowości Krosnowo (gm. Borzytuchom).
      Wg informacji z policji, poszukiwana kobieta była w stanie silnego wychłodzenia, w miejscu, w którym bez pomocy sprzętu termowizyjnego nie było szans na odnalezienie. W ubiegłym roku na terenie Nadleśnictwa Bytów odbyły się wspólne ćwiczenia służb mundurowych polegające na koordynacji działań przy poszukiwaniu osób zaginionych na obszarach leśnych. Dzięki tego typu działaniom możemy dołożyć cegiełkę na rzecz lokalnej społeczności i być skutecznymi uczestnikami akcji ratowniczej.

info. Daniel Lemke - Nadleśniczy Nadleśnictwa Bytów

 

      Naszym strażnikom leśnym gratulujemy i cieszymy się bardzo, że ich doświadczenie i profesjonalne podejście do poszukiwań przyniosły efekty i wszystko skończyło się szczęśliwie.