Wydawca treści Wydawca treści

nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią około 17 proc. lasów w Polsce. Biorąc pod uwagę politykę zwiększania lesistości, należy się spodziewać, że powierzchnia lasów niepaństwowych będzie rosła i w niedalekiej przyszłości może stanowić 20 proc. ogólnej powierzchni leśnej kraju.

     Obowiązki i prawa właścicieli lasów wynikają z postanowień ustawy o lasach. Gospodarowanie w lasach prywatnych prowadzone jest przez właścicieli według uproszczonego planu urządzenia lasu lub decyzji starosty wydanej na podstawie inwentaryzacji stanu lasów. Dokumenty te określają także wielkość dopuszczalnego pozyskania drewna na danym terenie. Nadzór nad prowadzoną gospodarką leśną w lasach prywatnych sprawuje starosta. Co istotne, właściciel lasu prywatnego może zgodnie z prawem zakazać wstępu na jego teren, oznaczając go odpowiednimi tablicami. Z uprawnienia tego właściciele lasów z reguły nie korzystają.

     Ponad 70 proc. starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych. Szczegóły tego nadzoru określa porozumienie zawierane pomiędzy starostą a właściwym nadleśniczym, publikowane w Dzienniku Urzędowym Wojewody.

     Zgodnie z przepisami ustawy o lasach Lasy Państwowe zobowiązane są służyć radą i pomocą prywatnym właścicielom lasów w prowadzeniu gospodarki leśnej. Leśnicy w ramach tych działań:

  • doradzają prywatnym właścicielom, jak prowadzić gospodarkę leśną,
  • udostępniają sadzonki drzew i krzewów leśnych,
  • wykonują na koszt nadleśnictw zabiegi zwalczające i ochronne w lasach prywatnych, jeśli wystąpią tam organizmy szkodliwe, zagrażające trwałości lasu,
  • organizują wykonanie zadań gospodarczych w lesie (w tym sprzedaż drewna), na podstawie umowy z właścicielem lasu,
  • sporządzają wielkoobszarowe inwentaryzacje stanu lasów oraz prowadzą bank danych o lasach.

     Po wejściu Polski do Unii Europejskiej leśnicy włączyli się w udzielanie pomocy prywatnym właścicielom lasów oraz gruntów przeznaczonych do zalesienia. W szczególności dotyczy to sporządzania planów zalesienia gruntów przy ubieganiu się o pomoc finansową w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) oraz potwierdzania wykonania tego zalesienia. Ponadto leśnicy inicjują objęcie właścicieli lasów prywatnych pomocą finansową w przypadku wystąpienia huraganów, powodzi czy innych klęsk. Działania te również prowadzone są w ramach PROW.

     Leśnicy wspierają również właścicieli lasów prywatnych swoją wiedzą i doświadczeniem, aby poprawić gospodarowanie w całych lasach. Służą temu m.in. materiały – fachowe poradniki i filmy.

     Dużym problemem prowadzenia działań gospodarczych i ochronnych na terenie lasów prywatnych jest nadmierne rozdrobnienie działek leśnych oraz brak zorganizowania ich właścicieli. Utrudnia to zwłaszcza czynności z ochrony lasu. Dla organizmów zagrażających lasom granice własności nie stanowią żadnej przeszkody. Prowadzenie działań ochronnych jedynie po stronie Lasów Państwowych lub z niewielkim udziałem lasów prywatnych jest nieskuteczne. Podobnie rzecz ma się również z ochroną przeciwpożarową czy kradzieżami drewna.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

JEDNO DZIECKO, JEDNO DRZEWO

JEDNO DZIECKO, JEDNO DRZEWO

Pod takim hasłem w RDLP w Szczecinku odbyła się dziś konferencja prasowa z udziałem Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Małgorzaty Golińskiej i Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Andrzeja Koniecznego. Organizatorem konferencji był Dyrektor regionalny szczecineckiej dyrekcji Andrzej Modrzejewski.

„Jedno dziecko, jedno drzewo” to nowy projekt w LP. RDLP w Szczecinku jest pierwszą dyrekcją, która ma za zadanie wprowadzić projekt jako pilotażowy. Pomysłodawcą projektu jest wiceminister Środowiska Małgorzata Golińska, która przedstawiła dziś ten projekt po części jako obywatelski. Pomysł projektu został skierowany do Pani wiceminister od miłośnika lasów, osoby, która z podobnym projektem spotkała się za granicą i postanowiła podzielić się swoimi spostrzeżeniami. Pani wiceminister podeszła do pomysłu bardzo otwarcie i tak powstał projekt "Jedno dziecko, jedno drzewo", który oficjalnie po raz pierwszy został zaprezentowany właśnie na  dzisiejszej konferencji w RDLP w Szczecinku.

Do samego pomysłu  i sposobu jego realizacji odniósł się Andrzej Konieczny, Dyrektor Generalny LP. Zauważył on, że projekt ten wpisuje się w działania Lasów Państwowych, które prowadzą obecnie kilka projektów społecznych. Każdy z tych projektów ma za zadanie ukazywać rolę Lasów Państwowych dla społeczeństwa oraz zapraszać mieszkańców do podejmowania wspólnych inicjatyw w kontekście ochrony lasów i przyrody. Projekt "Jedno dziecko, jedno drzewo" jest właśnie takim projektem. Z jednej strony uczestnicy projektu mogą z bliska poznać pracę leśników a z drugiej strony mają szansę zaangażować się w działania sprzyjające środowisku.

Obok wymiaru przyrodniczego, który realizuje się poprzez sadzenie drzew, ma on także wymiar symboliczny. Każde z posadzonych drzew symbolizuje narodzone dziecko, nowe życie. Sadząc drzewka w ramach projektu, wspólnie z leśnikami, rodzice upamiętniają narodziny dziecka a także fakt 100-lecia odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości. W pierwszej odsłonie projektu wzięły bowiem udział pary, którym dziecko urodziło się w 2018 r. Jednak do kolejnych edycji leśnicy zapraszać będą także rodziców dzieci z innych roczników.

Dziś w "Parku Leśników" w Szczecinku miała miejsce pierwsza uroczystość w ramach wspomnianego projektu. Przygotowania przeprowadziło Nadleśnictwo Szczecinek. Akcja spotkała się z wielkim zainteresowaniem ze strony rodziców. W krótkim czasie chętnych do udziału w projekcie było znacznie więcej niż można się było spodziewać. Z powodu krótkiego okresu przygotowawczego udało się przyjąć do projektu 21 par. Posadzono kolumnową odmianę buka czerwonego "Fastigiata". Drzewo symbolizujące centrum wszechświata i boską potęgę. Każde posadzone drzewko miało zawieszoną tabliczkę z wygrawerowanym imieniem dziecka, która później zostanie pod nim umieszczona. Rodzice, którzy posadzili drzewko, otrzymywali specjalny certyfikat a dzieci pluszaka leśnego na pamiątkę.

W przemówieniu Pani Wiceminister wyraziła radość wobec faktu, że projekt jest realizowany w jej mieście rodzinnym i że spotkał się z tak dobrym przyjęciem, i zainteresowaniem. Dyrektor Generalny Andrzej Konieczny przyznał, że jest to jego pierwsza wizyta w Szczecinku i że na pewno odwiedzi to miasto jeszcze niejeden raz, bo widzi dobrą wolę ze strony mieszkańców oraz chęć dalszego realizowania nowego projektu LP.

Po uroczystości na wszystkich czekał ciepły posiłek pod namiotem. Sami uczestnicy bardzo pozytywnie wyrażali się o pomyśle z sadzeniem drzew symboli i zapewniali, że będą wracać w to miejsce, na aleje nowonarodzonych dzieci.

RDLP w Szczecinku planuje przeprowadzenie podobnych akcji w każdym nadleśnictwie do końca września tego roku. Do projektu będą zapraszane samorządy lokalne.