O dyrekcji

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku jest jedną z siedemnastu dyrekcji powołanych na mocy ustawy o lasach z dnia 28 września 1991r. (tekst jednolity Dz.U. z 2011 r. Nr 12, poz. 59 z późn. zm.), wchodzących w skład Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.

Zasoby leśne

Poniżej zamieszczamy do pobrania szereg dokumentów do pobrania i wypełnienia, a ułatwiających Państwu składanie wniosków

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części dla potrzeb przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Ochrona przyrody

Sieć obszarów Natura 2000 obejmuje: - obszary specjalnej ochrony ptaków (OSO), - obszary mające znaczenie dla Wspólnoty (OZW) / specjalne obszary ochrony siedlisk (SOO).

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią około 17 proc. lasów w Polsce. Biorąc pod uwagę politykę zwiększania lesistości, należy się spodziewać, że powierzchnia lasów niepaństwowych będzie rosła i w niedalekiej przyszłości może stanowić 20 proc. ogólnej powierzchni leśnej kraju.

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Zespół Składnic Lasów Państwowych w Białogardzie na targach INTERFORST w Monachium

Zespół Składnic Lasów Państwowych w Białogardzie na targach INTERFORST w Monachium

Podczas tegorocznych targów INTERFORST w Monachium (16-20 lipca) wśród 450 wystawców z 27 krajów znajdowało się stoisko wystawiennicze jednostki Lasów Państwowych: Zespół Składnic Lasów Państwowych w Białogardzie po raz pierwszy prezentował swoje produkty na targach zagranicznych.

     W trakcie targów prezentowane były wyroby produkowane przez ten zakład, do których należą m.in. elementy infrastruktury turystycznej (wiaty, stoły, ławki, ogrodzenia, kosze na śmieci i in.) wykonane z impregnowanego ciśnieniowo drewna sosny. W wielu nadleśnictwach północnej i zachodniej Polski są one znane, ponieważ wprowadzane były w ramach ogólnokrajowego programu udostępniania lasu (program AUL). Wyroby te cieszyły się zainteresowaniem licznie odwiedzających stoisko wystawiennicze gości targowych. Na podkreślenie zasługują pozytywne opinie kolegów leśników na temat programu udostępniania lasów dla społeczeństwa i wyposażania miejsc postoju i wypoczynku w elementy z drewna.

     Szczególnym zainteresowaniem firm leśnych oraz przedstawicieli handlu cieszyła się siatka leśna, której produkcję ZSLP w Białogardzie rozpoczął od marca 2014 roku. Posiadana dokumentacja producenta drutu stalowego przekonała kilku potencjalnych nabywców do jakości tego produktu. Szczególnym zainteresowaniem braci leśnej cieszyły się odzież i obuwie terenowe produkowane przez polskie firmy, które cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem polskich nabywców.

     Dzięki dobremu przygotowaniu logistycznemu i sprawnej organizacji udało się zorganizować i zrealizować stoisko bardzo profesjonalnie, a przy tym niedrogo. Nie korzystano z pośrednictwa żadnych firm i wszystkie rezerwacje i uzgodnienia były załatwiane bezpośrednio.

     - Targi są interesujące, choć przeważają w ogromnej większości urządzenia do pozyskania i transportu drewna różnych producentów. Pozostałe tematy wystawiennicze to głównie odzież i obuwie. Natomiast nasze stoisko jest wielotematyczne: różne wyroby z drewna, siatka ogrodzeniowa, odzież myśliwska i obuwie wzbudzały ogromne zainteresowanie odwiedzających, w tym kilkunastu gości z Polski, leśników z Białorusi, Serbii, Austrii, Niemiec i innych krajów. Ich życzliwe uwagi i zawodowe pogawędki potwierdziły, że leśników z różnych krajów łączy mocna więź i wspólnota zamiłowań i zainteresowań. Przedstawialiśmy istotę programu „parkingowego" w Lasach Państwowych, który cieszył się dużym zainteresowaniem i uznaniem rozmówców. Było to bardzo budujące – ocenił dyrektor ZSLP w Białogardzie.

     W wyniku imprezy targowej uzyskano kilkanaście kontaktów, z których część powinna zaowocować konkretnymi transakcjami i sprzedażą produktów. w najbliższym czasie.

     Ze strony ZSLP w Białogardzie uczestniczyły w imprezie 4 osoby oraz tłumaczka posiadająca biegłą znajomość kilku języków.