Wydawca treści Wydawca treści

Nordic walking

Nordic walking to prawdziwy fenomen, jeden z najpopularniejszych sportów w Polsce i Europie, młodszy niż większość osób go uprawiających.

Za praojców nordic walkingu można uznać fińskich narciarzy, którzy w latach 30. XX w. włączyli spacery z kijkami narciarskimi do swojego letniego treningowego. Ale historia sportu, którą znamy dziś, jest o wiele krótsza.

Tak się zaczęło

W 1988 r. Amerykanin Tom Rutlin nieco przerobił zwykłe zjazdowe kijki narciarskie i zaczął promować marsz z nimi, jako oddzielną formę aktywności: exerstrider. Prawie w tym samym czasie Fin Marko Kantaneva wręczył podczas letnich przygotowań kijki narciarskie swoim uczniom trenującym biegi narciarskie. Na podstawie obserwacji młodych zawodników oraz badań przeprowadzonych później w Finnish Sports Institute w Vierumäki, Kantaneva napisał pracę magisterską poświęconą sauvakävely, czyli „chodzeniu z kijami". Nazwa nordic walking powstała 1997 r., kiedy fińska firma Exel postanowiła wykorzystać pomysł Kantanevy i wypuściła na rynek pierwsze kije specjalnie zaprojektowane do chodzenia. Tak rozpoczęła się ekspansja jednej z najszybciej zdobywających popularność form aktywności.

Nordic walking był skazany na sukces. Jest idealną dyscypliną w czasach, kiedy tak popularny jest trend active ageing, czyli aktywności osób starszych. Ci, którzy nie czują się na siłach, żeby biegać, jeździć na rowerze czy pływać, zawsze mogą chwycić za kije – bo to zbawienie, dla osób, mających problem nawet ze zwykłym poruszaniem się. Z tego powodu do nordic walkingu przylgnęła nawet opinia trochę niepoważnego „sportu dla emerytów". To błąd. W Skandynawii uprawiają go dosłownie wszyscy, a w Findlandii został nawet włączony do programu wychowania fizycznego w szkołach. Pamiętajmy, nordic walking powstał jako element treningu narciarzy biegowych. Kto widział zdjęcie Norweżki Marit Bjoergen, wie, że ten sport uprawiają twardziele. Nordic walking wykorzystuje oczywiście w swoich treningach także Justyna Kowalczyk.

O co w tym chodzi?

Po co nam w ogóle potrzebne te kije? Czym różni się to od normalnego spaceru? Okazuje się, że podczas zwykłego marszu wykorzystujemy zaledwie 40 proc. naszych mięśni. Ruchy wykonywane podczas marszu z kijami angażują prawie 90 proc. mięśni. A więc nordic walking dużo intensywniej wzmacnia nasze ciało. Przy tym, dzięki kijkom, działają na nie mniejsze obciążenia. Taka aktywność jest więc bezpieczniejsza dla osób otyłych lub z problemami ze stawami kolanowymi. Kijki wymuszają też bardziej wyprostowana sylwetkę i poprawiają stabilność na nierównym terenie.

Uprawianie tego sportu przez godzinę pozwala spalić 400-700 kalorii, czyli o 20-40 proc. więcej niż podczas zwykłego spaceru. Mocniej pracują także płuca – o 20-60 proc. niż w czasie marszu.

Takie efekty osiągniemy oczywiście tylko wtedy, jeśli będziemy stosować odpowiednią technikę marszu. Najpierw zakładamy na ręce paski kijków, tak, by nie były zbyt luźne. Później swobodnie opuszczamy ręce wzdłuż tułowia i ciągniemy kije. Marsz zaczynamy naturalnie, wahadłowo poruszając rękami. Kiedy ramię jest w górze, chwytamy rękojeść kija i cofamy ramię wywierając delikatny nacisk. Kiedy ramię będzie na wysokości biodra, puszczamy rękojeść i znów unosimy ramię, ciągnąc kij. Kiedy wypadniemy z rytmu najlepiej wznowić marsz od ciągnięcia kijów. Kiedy nie jesteśmy pewni swojej techniki, powinniśmy poprosić o konsultacje trenera. To niewielki wydatek, dzięki któremu nasz wysiłek będzie efektywny.
Zapraszamy do lasu

Las jest wydaje się naturalnym środowiskiem dla uprawiania nordic walking. Miękkie leśne ścieżki amortyzują wstrząsy, dzięki czemu spacer po nich jest mniej obciążający stawy niż po chodniku czy asfalcie. Zaletą jest także ich nierówność – dzięki temu nasze mięśnie i stawy pracują w większym zakresie. No i to czyste leśne powietrze…

Nie dziwi więc, że, szczególnie w czasie wakacji, w niektórych lasach można spotkać więcej osób spacerujących z kijami niż bez. Leśnicy już dawno zauważyli, że, stawiając na nordic walking, przyciągną do lasów więcej turystów, więc tworzą kolejne ścieżki do uprawiania tego sportu oraz organizują imprezy dla jego miłośników. Dziś trudniej znaleźć nadleśnictwo, gdzie nie ma specjalnej trasy, niż takie, gdzie one są. Wiele, jeśli nie większość, oznakowana jest tablicami zgodnymi z ogólnoeuropejskimi standardami nordic walking. Na tablicach znajdują się mapy oraz wskazówki dotyczące techniki, doboru sprzętu i walorów zdrowotnych tego sportu. Informacje na temat tras i planowanych imprez można znaleźć na stronach internetowych Lasów Państwowych, regionalnych dyrekcji, nadleśnictw oraz w serwisie Czaswlas.pl.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

PROMOCJA PROJEKTÓW ROZWOJOWYCH LP NA DARACH LASU

PROMOCJA PROJEKTÓW ROZWOJOWYCH LP NA DARACH LASU

Druga odsłona Darów Lasu spotkała się z jeszcze większym zainteresowaniem mieszkańców Szczecinka niż pierwsza edycja w roku ubiegłym. Mimo, że zmieniono miejsce imprezy - wcześniej był nim plac koncertowy na os. Zachód - to teren parku miejskiego z amfiteatrem okazał się strzałem w dziesiątkę. Mieszkańcy przyszli licznie całymi rodzinami. Atrakcji było w tym roku bardzo wiele i były one inspirowane projektami rozwojowymi Lasów Państwowych. Impreza miała charakter festynowy, ale nie brakowało w niej także przekazu informacyjnego związanego z projektami Las Energii, Leśne Gospodarstwa Węglowe i Zdrowa Żywność z Polskich Lasów. Była więc okazja, by zobaczyć czym leśnicy zajmują się na co dzień oraz jak wiele elementów naszego życia związanych jest z lasem. Goście Darów Lasu mieli możliwość spróbowania leśnych specjałów - pieczonego dzika, wyrobów wędliniarskich z dziczyzny, przetworów z owoców leśnych, w bardzo różnorodnej formie przygotowane przez Nadleśnictwo Warcino,  OSW „Leśnik” z Orzechowa Morskiego i kilka zaproszonych restauracji. Dużą popularnością cieszył się bigos myśliwski i pierogi z grzybami. Degustacja miodów z leśnych pasiek przyciągnęła amatorów słodkości. Wszystkie specjały zostały udekorowane w motywami leśnymi i okraszone ludową muzyką koła gospodyń wiejskich „Kępiczanki”.

Na placu  w parku miejskim, wśród stoisk, pojawił się także w pełni elektryczny, nowy samochód marki BMW, który RDLP w Szczecinku - podobnie jak pozostałe rdLP w kraju - otrzyma na wyposażenie, jako program pilotażowy elektro-mobilności w LP.

Na dzieci czekały magiczne pudełka przygotowane przez Nadleśnictwo Karnieszewice, w których leśnicy ukryli ziarenka, ziemię i doniczkę wraz z instrukcją, jak posadzić i wyhodować własne drzewko. W ten sposób każdy, kto posadzi takie drzewko, dołoży swoją cegiełkę do poprawy czystości naszego środowiska. W ten sposób leśnicy chcieli przybliżyć mieszkańcom sens projektu Leśnych Gospodarstw Węglowych. Promocja projektów rozwojowych odbywała się także za pomocą spotów tematycznych i prezentacji ze sceny związanej z danym projektem.

Atrakcją, która wzbudzała szczególne emocje, był pokaz ptaków drapieżnych oraz wypuszczenie dwóch pustułek w czasie festynu na wolność. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz walk rycerskich o serce damy dworu, a wisienką na torcie był pokaz zrzutu wody przez śmigłowiec Mi2, który na co dzień wchodzi w skład ochrony przeciwpożarowej w RDLP w Szczecinku.

Walorów artystycznych uczestnikom Darów Lasu dostarczyli artyści występujący tego dnia na muszli koncertowej. Świetnie zaprezentowali się wychowankowie szczecineckiej Szkoły Muzycznej. Można było usłyszeć covery polskiej muzyki pop w wykonaniu Darii Adamczewskiej, finalistki tegorocznej edycji Voice of Poland. Gwiazdą wieczoru, która przyciągnęła tłumy, był zespół Bogdana Trojanka „Terne Roma”. Wszyscy artyści, którzy zaprezentowali się na scenie Darów Lasu pochodzą ze Szczecinka, z tym większym entuzjazmem zostali przyjęci przez uczestników imprezy.

RDLP w Szczecinku już planuje trzecią edycję Darów Lasu.