Bieganie

Bieganie to dziś, obok jazdy na rowerze, najpopularniejszy sport uprawiany przez Polaków.

Geocaching

Marzyliście w dzieciństwie o poszukiwaniu skarbów, niczym bohaterowie powieści Roberta L. Stevensona czy filmów o dzielnym Indianie Jonesie? Jeśli dodatkowo uważacie, że poszukiwanie może być ciekawsze niż sam skarb, to geocaching jest czymś dla was.

Jazda konna

Już ponad 7 tysięcy kilometrów tras konnych wyznaczyły Lasy Państwowe dla miłośników wypoczynku w siodle.

Narciarstwo biegowe

O ile skoki narciarskie to sport dla wyczynowców, to biegać na nartach może prawie każdy. A leśne ścieżki wydają się do tego wręcz stworzone.

Nordic walking

Nordic walking to prawdziwy fenomen, jeden z najpopularniejszych sportów w Polsce i Europie, młodszy niż większość osób go uprawiających.

Psie zaprzęgi

Błękitne niebo. Wzdłuż drogi stoją rzędy drzew w białych czapach. Spod płóz sanek, ciągniętych przez dwie pary puszystych psów, pryskają w górę kawałki zmrożonego śniegu. Człowiek stojący na sankach krzyczy w niezrozumiałym języku. To nie jest obrazek z dalekiej Laponii, ani ekranizacja książki Jacka Londona, ale coraz częstszy widok w naszym kraju.

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

NIECH ZASZUMI LAS - ODNOWIENIA W NADLEŚNICTWIE BYTÓW

NIECH ZASZUMI LAS - ODNOWIENIA W NADLEŚNICTWIE BYTÓW

      Marzec i kwiecień dla bytowskich leśników to wyjątkowy czas, ponieważ zaczęto odnawianie powierzchni, które zostały zniszczone przez huraganowe wiatry w 2017 roku.

      Pod koniec ubiegłego roku zaczęli zgłaszać się do nas okoliczni mieszkańcy oraz uczniowie szkół, który oferowali swoją pomoc przy sadzeniach wiosennych. Z tego względu Nadleśnictwo Bytów zorganizowało serię akcji sadzenia lasu przez  społeczeństwo pn. „Niech zaszumi las”. W ubiegłym roku lokalna społeczność odnowiła kilka hektarów na terenie leśnictwa Czarna Dąbrowa. W bieżącym roku na powierzchni przeznaczonej do odnowienia zgromadzili się w dniu 30 marca ochotnicy – dzieci, młodzież, dorośli. Przybyli strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej oraz drużyna piłkarska z trenerem, która po zakończonym sadzeniu miała rozegrać mecz.  

      Zaczęliśmy od udzielenia instruktażu dotyczącego sadzenia. Każdy z uczestników miał okazję żelować sadzonki sosny. Następnie wszyscy udali się na powierzchnię, gdzie rozpoczęło się sadzenie. Uczestnicy byli zafascynowani, dopytywali leśników m.in. o szczegóły związane z przyszłą gospodarką leśną. Humory dopisywały, a na ich twarzach gościł uśmiech. Po zakończonym sadzeniu na naszych pomocników czekał ciepły posiłek. Dla najmłodszych uczestników przygotowaliśmy „Dyplom przyjaciela lasu – za pomoc przy sadzeniu”. Dzieci bardzo się cieszyły – były z siebie dumne. Okazało się, że również dorośli są zainteresowani otrzymaniem takiego dyplomu. Na terenie odnowionym zakopano na 50 lat kapsułę czasu z podpisami wszystkich uczestników akcji. Czas płynie szybko. Za kilkadziesiąt lat wrócą w to samo miejsce, żeby zobaczyć efekt swojej pracy jakim będzie szumiący las. 

      Wieczorową porą otrzymaliśmy telefon od trenera z informacją, że drużynie piłkarskiej udało się wygrać mecz! Okazało się, że jednak największą satysfakcję sprawiło im posadzenie lasu. W odnowieniach terenów poklęskowych pomogli nam również uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Bytowie oraz leśnicy z zaprzyjaźnionego Nadleśnictwa Gryfice z terenu RDLP Szczecin. Dla młodzieży nie był to jedynie dzień wolny od zajęć. To dzień, w którym każdy z nich miał okazję posadzić swoje drzewko.

Darzbór

 

Hanna Bigus

Referent ds. edukacji leśnej, turystyki i ochrony przyrody