Wydawca treści Wydawca treści

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

     Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

     Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

     Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

     Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

     Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

     Informacje o planach urządzania lasu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.

      Instrukcja urządzania lasu


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

X Strzeleckie Mistrzostwa Polski Straży Leśnej

X Strzeleckie Mistrzostwa Polski Straży Leśnej

W dniu 8 listopada br. odbyły się X Strzeleckie Mistrzostwa Polski Straży Leśnej o Puchar Dyrektora Generalnego LP. RDLP w Szczecinku reprezentowali: Robert Szostak, komendant posterunku Straży Leśnej w Nadleśnictwie Gościno, Jacek Bukowski, strażnik leśny w Nadleśnictwie Gościno i Grzegorz Gulbas, strażnik leśny w Nadleśnictwie Świdwin. Zawody odbyły się na strzelnicy Centrum Szkolenia Strzeleckiego Lasów Państwowych im. Jana Wendy w Plaskoszu k. Tucholi, na terenie Nadleśnictwa Tuchola, RDLP w Toruniu. Zawodnicy rywalizowali w dwóch konkurencjach strzeleckich, w strzelaniu statycznym i dynamicznym.

Najlepszy indywidualny wynik z naszych reprezentantów osiągnął Robert Szostak, zajmując 1 miejsce w strzelaniu statycznym (94 punkty na 100 możliwych), 17 miejsce w strzelaniu dynamicznym, a w łącznej klasyfikacji, na najlepszego zawodnika Mistrzostw (strzelanie statyczne i dynamiczne), zajął 3 miejsce. Grzegorz Gulbas zajął odpowiednio – 31, 12 i łącznie – 18 miejsce, a Jacek Bukowski – 33, 23 i łącznie – 30 miejsce. W klasyfikacji zespołowej RDLP w Szczecinku zajęła 5 miejsce, na 17 startujących zespołów, uzyskując 117 punktów. Zgodnie z obowiązującą klasyfikacją, w trakcie tych zawodów, przydzielane punkty były równe zajętemu miejscu, np. 1 miejsce – 1 pkt, 10 miejsce – 10 punktów, w związku z tym osoba, która osiągnęła najmniejszą ilość punktów za zajęte miejsce, wygrywała zawody. Zwyciężył zespół reprezentujący RDLP w Gdańsku (66 pkt.), przed RDLP w Pile (82 pkt.) i RDLP w Poznaniu (93 pkt.).

 

Maksymilian Sierpiński - kierownik Zespołu ds. Ochrony Mienia, Obronności, Promocji i Mediów