Wydawca treści Wydawca treści

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

     Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

     Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

     Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

     Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

     Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

     Informacje o planach urządzania lasu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.

      Instrukcja urządzania lasu


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

STRAŻNICY LEŚNI URATOWALI KOBIETĘ

STRAŻNICY LEŚNI URATOWALI KOBIETĘ

      Wczoraj (4.03.2019) od godziny 15:00 rodzina poszukiwała 83 letnią mieszkankę gm.Borzytuchom. O godzinie 22:00 zgłoszono jej zaginięcie w KPP w Bytowie. Do poszukiwań włączyły się, oprócz policji, straż pożarna (OSP i PSP) oraz Straż Leśna z Nadleśnictwa Bytów.
O godzinie 4:10 strażnicy leśni Olech Sinkiewicz i Tadeusz Talewski odnaleźli przy pomocy kamery termowizyjnej poszukiwaną osobę na obszarze leśnym ok. 1,5 km od miejscowości Krosnowo (gm. Borzytuchom).
      Wg informacji z policji, poszukiwana kobieta była w stanie silnego wychłodzenia, w miejscu, w którym bez pomocy sprzętu termowizyjnego nie było szans na odnalezienie. W ubiegłym roku na terenie Nadleśnictwa Bytów odbyły się wspólne ćwiczenia służb mundurowych polegające na koordynacji działań przy poszukiwaniu osób zaginionych na obszarach leśnych. Dzięki tego typu działaniom możemy dołożyć cegiełkę na rzecz lokalnej społeczności i być skutecznymi uczestnikami akcji ratowniczej.

info. Daniel Lemke - Nadleśniczy Nadleśnictwa Bytów

 

      Naszym strażnikom leśnym gratulujemy i cieszymy się bardzo, że ich doświadczenie i profesjonalne podejście do poszukiwań przyniosły efekty i wszystko skończyło się szczęśliwie.