Aktualności Aktualności

Powrót

JEDNO DZIECKO, JEDNO DRZEWO

JEDNO DZIECKO, JEDNO DRZEWO

Pod takim hasłem w RDLP w Szczecinku odbyła się dziś konferencja prasowa z udziałem Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Małgorzaty Golińskiej i Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Andrzeja Koniecznego. Organizatorem konferencji był Dyrektor regionalny szczecineckiej dyrekcji Andrzej Modrzejewski.

„Jedno dziecko, jedno drzewo” to nowy projekt w LP. RDLP w Szczecinku jest pierwszą dyrekcją, która ma za zadanie wprowadzić projekt jako pilotażowy. Pomysłodawcą projektu jest wiceminister Środowiska Małgorzata Golińska, która przedstawiła dziś ten projekt po części jako obywatelski. Pomysł projektu został skierowany do Pani wiceminister od miłośnika lasów, osoby, która z podobnym projektem spotkała się za granicą i postanowiła podzielić się swoimi spostrzeżeniami. Pani wiceminister podeszła do pomysłu bardzo otwarcie i tak powstał projekt "Jedno dziecko, jedno drzewo", który oficjalnie po raz pierwszy został zaprezentowany właśnie na  dzisiejszej konferencji w RDLP w Szczecinku.

Do samego pomysłu  i sposobu jego realizacji odniósł się Andrzej Konieczny, Dyrektor Generalny LP. Zauważył on, że projekt ten wpisuje się w działania Lasów Państwowych, które prowadzą obecnie kilka projektów społecznych. Każdy z tych projektów ma za zadanie ukazywać rolę Lasów Państwowych dla społeczeństwa oraz zapraszać mieszkańców do podejmowania wspólnych inicjatyw w kontekście ochrony lasów i przyrody. Projekt "Jedno dziecko, jedno drzewo" jest właśnie takim projektem. Z jednej strony uczestnicy projektu mogą z bliska poznać pracę leśników a z drugiej strony mają szansę zaangażować się w działania sprzyjające środowisku.

Obok wymiaru przyrodniczego, który realizuje się poprzez sadzenie drzew, ma on także wymiar symboliczny. Każde z posadzonych drzew symbolizuje narodzone dziecko, nowe życie. Sadząc drzewka w ramach projektu, wspólnie z leśnikami, rodzice upamiętniają narodziny dziecka a także fakt 100-lecia odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości. W pierwszej odsłonie projektu wzięły bowiem udział pary, którym dziecko urodziło się w 2018 r. Jednak do kolejnych edycji leśnicy zapraszać będą także rodziców dzieci z innych roczników.

Dziś w "Parku Leśników" w Szczecinku miała miejsce pierwsza uroczystość w ramach wspomnianego projektu. Przygotowania przeprowadziło Nadleśnictwo Szczecinek. Akcja spotkała się z wielkim zainteresowaniem ze strony rodziców. W krótkim czasie chętnych do udziału w projekcie było znacznie więcej niż można się było spodziewać. Z powodu krótkiego okresu przygotowawczego udało się przyjąć do projektu 21 par. Posadzono kolumnową odmianę buka czerwonego "Fastigiata". Drzewo symbolizujące centrum wszechświata i boską potęgę. Każde posadzone drzewko miało zawieszoną tabliczkę z wygrawerowanym imieniem dziecka, która później zostanie pod nim umieszczona. Rodzice, którzy posadzili drzewko, otrzymywali specjalny certyfikat a dzieci pluszaka leśnego na pamiątkę.

W przemówieniu Pani Wiceminister wyraziła radość wobec faktu, że projekt jest realizowany w jej mieście rodzinnym i że spotkał się z tak dobrym przyjęciem, i zainteresowaniem. Dyrektor Generalny Andrzej Konieczny przyznał, że jest to jego pierwsza wizyta w Szczecinku i że na pewno odwiedzi to miasto jeszcze niejeden raz, bo widzi dobrą wolę ze strony mieszkańców oraz chęć dalszego realizowania nowego projektu LP.

Po uroczystości na wszystkich czekał ciepły posiłek pod namiotem. Sami uczestnicy bardzo pozytywnie wyrażali się o pomyśle z sadzeniem drzew symboli i zapewniali, że będą wracać w to miejsce, na aleje nowonarodzonych dzieci.

RDLP w Szczecinku planuje przeprowadzenie podobnych akcji w każdym nadleśnictwie do końca września tego roku. Do projektu będą zapraszane samorządy lokalne.


Nadleśnictwa i inne

 

BAZA NOCLEGOWA

Sprzedaż sadzonek

 

Polecamy Polecamy