Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

TERMINALE PŁATNICZE W NADLEŚNICTWACH

TERMINALE PŁATNICZE W NADLEŚNICTWACH

Polska Bezgotówkowa to inicjatywa uczestników rynku usług płatniczych w Polsce: wydawców kart, agentów rozliczeniowych oraz organizacji Visa i Mastercard przy udziale Związku Banków Polskich i Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Celem programu jest zniesienie kosztów związanych z instalacją terminala płatniczego a także kosztów związanych z jego użytkowaniem na 12 miesięcy. W zamian przedsiębiorca zobowiązuje się do nie stosowania dodatkowych opłat dla klientów płacących kartą (np. niektóre banki pobierają prowizję za operacje kartą w bankomatach innych banków).

Klienci coraz chętniej kupują bezgotówkowo. Jest to dla nich często wygodniejszą i bezpieczną formą płatności. Płatność kartą to forma płatności charakteryzująca się szybką realizacją.

W siedzibie RDLP w Szczecinku odbyło się szkolenie związane z wprowadzeniem terminali płatniczych w jednostkach LP. Przedstawiciele inicjatywy Polska Bezgotówkowa, przedstawili walory współpracy w zakresie projektu. W niektórych nadleśnictwach na terenie RDLP w Szczecinku prowadzona jest sprzedaż drewna za pomocą terminali. Docelowo mają się one pojawić w leśnictwach z dużą sprzedażą, których siedziby ulokowane są w obrębie większych miast.

W jednostkach, które używają terminali, lub w najbliższym czasie będą ich używać, będzie można jednocześnie płacić także gotówką.