Aktualności Aktualności

ZAWSZE JEST CZAS NA PÓJŚCIE W LAS

Las oferuje mnóstwo atrakcji, można oddychać świeżym powietrzem, upajać się pięknymi widokami, posłuchać śpiewu ptaków i szumu drzew. Las jest pełen niespodzianek, nieoczekiwanych sytuacji. I co wtedy? Kilka rad, które pomogą przełamać obawy, wyposażą w wiedzę niezbędną do zrozumienia nieznanych zjawisk i przydadzą się na leśnej wycieczce.

Zgubiłeś się w lesie? Wystarczy się rozejrzeć. Las podzielony jest na prostokąty zwane oddziałami. Na narożnikach oddziałów znajdują się biało szare słupki z numerem – dzięki tej lokalizacji bardzo łatwo można odnaleźć zagubionego wędrowca. Warto też wiedzieć, że pomocny może się okazać numer z plastikowej tabliczki, przybitej przez leśników na stosach lub czołach ściętych drzew. Wystarczy, dzwoniąc po pomoc, podać dokładnie numer z tabliczki, a miejscowy leśniczy ustali bezbłędnie Twoją pozycję.

A co wtedy, gdy spotkałeś w lesie groźnego zwierza? Nie jest to wcale rzadka sytuacja. Jelenie, sarny, dziki czy lisy są bardzo pospolite i dość łatwo dają się obserwować. Zwierzęta leśne mają znakomity węch, z dużej odległości wyczuwają nasz zapach i uciekają w gęste zarośla. Groźne może być spotkanie z lochą prowadzącą młode, będzie bronić swego potomstwa. Uważajmy na zwierzęta chore na wściekliznę. Nie uciekają przed nami. Pod żadnym pozorem nie podchodźmy do nich i nie głaskajmy. Jeśli pod Twoimi stopami wije się jakieś zwierzę, to znaczy, że natknąłeś się na gada. Jedynym groźnym dla nas gadem jest żmija zygzakowata, która na grzbiecie ma charakterystyczny, czarny zygzak. Jeśli doszło do ukąszenia przez lisa, wiewiórkę czy żmiję, jeśli poturbowała nas locha należy szybko zgłosić się do lekarza!

Złapałeś kleszcza? Nie musiałeś. Wystarczyło dobrze przygotować się na wycieczkę do lasu – ubrać się w długie spodnie, pełne obuwie, koszulę z długim rękawem, czapkę na głowę. Użyć specjalnego preparatu na kleszcze. Ale jeśli złapałeś tego małego pajęczaka nie panikuj. Pamiętaj by wyjąć go w całości używając do tego pęsety, specjalnej dźwigni i dobrze zdezynfekować ranę. Jeśli nie potrafimy tego zrobić sami pomocy udzieli nam personel najbliższego szpitala.

Pamiętaj!

Jeśli słyszysz warkot pilarki, możesz być pewien, że znalazłeś się blisko zrębu. Nie podchodź do drwala. Oddal się w bezpieczne miejsce.

Nigdy nie spożywaj roślin, których nie znasz.

Zauważyłeś ogień od razu alarmuj straż pożarną.

Nie wyrzucaj śmieci, nie hałasuj.

Las to mieszkanie wielu zwierząt, miejsce pracy, fabryka tlenu, a my jesteśmy w nim gośćmi.

 

Dagmara Czapiewska-Żółtowłos - rzecznik prasowy Nadleśnictwa Miastko