Aktualności Aktualności

JUBILEUSZ 75-LECIA RDLP W SZCZECINKU

Wszystko zaczęło się 1 czerwca 1945, gdy powołano Dyrekcję Lasów Państwowych Okręgu Bałtyckiego z siedzibą w Szczecinku. Jak łatwo obliczyć, jubileusz wypadał w minionym roku, ale wówczas wszystko storpedowała epidemia. Przeniesiono je więc na teraz.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się w siedzibie RDLP, gdzie obecny dyrektor Łukasz Maciejunas odsłonił tablicę poświęconą zmarłemu przed dwoma laty wieloletniemu dyrektorowi Andrzejowi Modrzejewskiemu. W tej ceremonii uczestniczyła m.in. córka Joanna Modrzejewska. - Andrzej był człowiekiem dialogu, potrafił wybaczać nawet temu, kto go skrzywdził – wspominał zmarłego Tomasz Wójcik, wicewojewoda zachodniopomorski.

Główne obchody rozpoczęły się następnie w Krono Desing Center, gdzie przypomniano historię i współczesność środkowopomorskich lasów. Dziś to 631 tys. ha gruntów Skarbu Państwa zarządzanych przez Lasy Państwowe na Pomorzu i Pomorzu Zachodnim, 30 nadleśnictw, około 2 tysięcy pracowników i około miliarda złotych rocznych przychodów. Skarb naszej ziemi, którym opiekuje się już trzecie powojenne pokolenie leśników.

I właśnie do nich, pracujących w terenie, zwracała się wiceminister środowiska Małgorzata Golińska, posłanka, sama będąca leśnikiem i córką leśnika. - Za to co robicie, ile serca wkładacie w dbanie o polskie lasy serdecznie sam dziękuję – mówiła podkreślając, że to z czego korzystamy dziś to zasługa osób, których często już nie ma wśród nas, a to co leśnicy tworzą dziś będzie cieszyć następne pokolenia.

Jubileusz był także okazją do życzeń i gratulacji składanych leśnikom przez samorządowców, przedstawicieli branży drzewnej i służb mundurowych. A także do podziękowań dla zasłużonych leśników. Złote Krzyże Zasługi nadane przez prezydenta RP otrzymali Dominik Jarociński, Gerard Barknecht, Czesław Jereczek, a srebrny Adam Potocki.

Honorowym Kordelasem Leśnika uhonorowano majora Jacka Chmiela, pułkownika Jarosława Banasika, Tadeusza Doroszyńskiego, Krzysztofa Pietrzaka, Stanisława Winnickiego, Jana Maślankę, Krzysztofa Rydla, Krzysztofa Warkockiego, Jerzego Maksymczaka, Jerzego Sudoła, Manfreda Rückemanna i Henryka Jędrzychowskiego.

Odznaki honorowe Polskiego Towarzystwa Leśnego trafiły do Huberta Napierały, Ewy Kadylak, Małgorzaty Napierały, Piotra Demczura, Marii Drop, Henryka Golisza, Piotra Nowaka i Ireneusza Jażdżewskiego.

 

Rajmund Wełnic - portal "Nasze Miasto"