Aktualności Aktualności

TEMAT ASF WCIĄŻ AKTUALNY - KONFERENCJA

Mimo, że temat ASF (Afrykańskiego Pomoru Świń) zszedł z pierwszych stron gazet, jest wciąż aktualny. Dotyczy już całej Polski, ponieważ zjawisko przeniosło się na tereny pomorza, aż do Niemiec. Leśnicy na bieżąco podejmują działania, aby zapobiec temu zjawisku a przede wszystkim, by pomóc rolnikom w ochronie trzody chlewnej.

 

Powiat człuchowski jest jednym z dziewięciu powiatów o największym zagęszczeniu trzody chlewnej w kraju i przodującym w województwie pomorskim. 

Z polecenia Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, w dniu 28 października 2021 r. w Hotelu Aubrecht w Koprzywnicy Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku zorganizowała spotkanie informacyjno-szkoleniowe z zakresu zwalczania ASF, adresowane do starostów, burmistrzów, wójtów, sołtysów i innych osób zajmujących się zwalczaniem ASF na terenie powiatu człuchowskiego. W spotkaniu na zaproszone 122 osoby, udział wzięły 63 osoby, w tym m. in. 17 przedstawicieli Polskiego Związku Łowieckiego, 14 osób reprezentujących Lasy Państwowe, 12 przedstawicieli samorządów, 3 osoby z Inspekcji Weterynaryjnej, 3 osoby z Izby Rolniczej. Natomiast na zaproszonych ponad 70-ciu sołtysów, na których liczono najbardziej, w zjeździe uczestniczyło zaledwie sześciu z nich.

Podczas wystąpień przedstawiono aktualną sytuację epizootyczną w związku
z występowaniem wirusa ASF na terenie Polski oraz kwestie związane z bioasekuracją oraz praktyczne doświadczenia w walce z ASF, w szczególności na przykładzie podejmowanych działań w RDLP w Zielonej Górze oraz w województwie pomorskim. Przedstawiono również aktualne informacje o intensywności pozyskania dzików z 1000 hektarów obwodów łowieckich w nadleśnictwach nadzorowanych przez RDLP w Szczecinku w ubiegłym i bieżącym sezonie łowieckim. Mówiono także o istniejących możliwościach oraz o dobrych praktykach w zakresie efektywnego odstrzału dzików. Podkreślano pilną potrzebę intensyfikacji odstrzału dzików we wszystkich obwodach łowieckich, a w szczególności na terenie powiatu człuchowskiego.

Na zakończenie spotkania wywiązała się burzliwa dyskusja, która potwierdziła potrzebę organizacji tego spotkania. Zgłoszono także wnioski m. in. dotyczące potrzeby uproszczenia procedur związanych z odstrzałem sanitarnym dzików oraz stosowania jednolitej interpretacji przepisów w zakresie ASF przez Powiatowych Lekarzy Weterynarii.

 

Grzegorz Jaworski – główny specjalista SL