Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

DBAJMY O LASY

DBAJMY O LASY

Naturalny i czysty las to widok, jakiego oczekujemy wybierając się na wycieczkę do lasu. Niekiedy jednak wyprawę tę mogą uprzykrzyć piętrzące się między drzewami stosy śmieci. Zaśmiecanie lasów to problem, z którym leśnicy zmagają się od lat.

Folie aluminiowe, części samochodowe, gruz, puszki po napojach – to obraz, jaki coraz częściej możemy zobaczyć podczas spaceru. Produkujemy ogromną ilość odpadów. Niestety nie wszystkie z nich trafiają tam, gdzie powinny. Tylko w tym roku w Nadleśnictwie Gościno Straż Leśna aż cztery razy natknęła się na przypadki dzikich wysypisk w lesie. W dwóch z nich już udało ustalić się sprawców. Zostali oni ukarani mandatami  karnymi w wysokości 500 zł oraz zostali zobowiązani do uprzątnięcia terenu. Do zadań Służby Leśnej należy dbanie o ład i porządek terenów Lasów Państwowych. Nadleśnictwo Gościno wydatkuje rocznie ok. 200 000 zł na zbiór i wywóz śmieci. Dzikie wysypiska śmieci w lesie niosą poważne zagrożenia dla środowiska naturalnego.

Pamiętajmy o tym! Dbajmy o czystość, nigdy nie wyrzucajmy śmieci do lasu!!!

Coraz częściej jednak wiele osób sprząta las przy okazji spacerów, czy też akcji z okazji Światowego Dnia Ziemi. Inicjatywą taką było również spotkanie, podczas którego przedstawiciele grupy "Pszczółki" z przedszkola w Gościnie spędzili miłe popołudnie w lesie. Podczas spaceru dzieci także zbierały śmieci. Wielkie brawa dla dzieci, rodziców i nauczycieli. Dla maluszków zostaną przygotowane upominki ufundowane przez nadleśnictwo. Dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie włączają się w sprzątanie naszych lasów.

 

Anna Kurpiewska - rzecznik prasowy Nadleśnictwa Gościno