Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

NOWA REMIZA W NADLEŚNICTWIE KARNIESZEWICE

NOWA REMIZA W NADLEŚNICTWIE KARNIESZEWICE

Zapowiedziane wraz ogólnopolską kampanią LP „Łączą nas drzewa” sadzenie drzew przy biurze nadleśnictwa odbyło się zgodnie z planem 13 kwietnia. Pomimo trudnej sytuacji związanej z epidemią COVID-19, przestrzegając zasad bezpieczeństwa i dystansu społecznego, z niewielką grupą podopiecznych Młodzieżowej Wspólnoty Mieszkaniowej SOS Wiosek Dziecięcych z Koszalina oraz harcerzami z Harcerskiego Klubu Turystyki Pieszej PTTK „Sezam", wspierani przez wolontariuszy, założyliśmy nową remizę.

Remiza w lasach jest to niewielka powierzchnia z licznymi gatunkami drzew i krzewów, która ma na celu polepszenie warunków bytowania pożytecznych i cennych dla ekosystemu leśnego  zwierząt: od stawonogów (owadów, pajęczaków), przez płazy i gady, do ptaków  i drobnych ssaków. Dlatego w tym miejscu znajdą się rodzime gatunki roślin, które mają bujne ugałęzienie, obficie kwitną (są nektarodajne) i obradzają jadalnymi owocami.

W pierwszej kolejności posadziliśmy 105 sztuk drzewek jabłoni, które zostały wyhodowane na szkółce leśnej w Polanowie w ramach odtwarzanie starych odmian drzew owocowych rosnących na Pomorzu Środkowym. Drzewka te reprezentują 13 historycznych odmian o wdzięcznych nazwach: Sierpniówka, Koksa, Żelaźniak, Gołębiarz, Jakub Lebel, Szara reneta, Malinówka, Antonówka, Papierówka czerwona,  Złota reneta, Pepina Ribstona, Kosztela i Cytrynówka. Posadziliśmy również owocodajne leśne krzewy, takie jak: bez czarny, tarnina, róża dzika, kalina koralowa, czeremcha pospolita. W najbliższym czasie remizę będziemy wzbogacać o nowe gatunki roślin i stworzymy w ten sposób nie tylko miejsce niezwykle cenne dla środowiska leśnego, ale również źródło nasion, dzięki któremu będziemy mogli rozpowszechniać w lasach stare, dostosowane do naszych warunków klimatycznych gatunki jabłoni.  Z kolei  obecność drzew owocowych w lasach wzmacnia jego odporność na szkodliwe czynniki, poszerza sieć zależności pokarmowych, umożliwia znalezienie schronienia dla wielu organizmów. Jabłka z lasu czy inne owoce stanowią również doskonałą bazę żerową dla zwierzyny w okresie późnego lata i jesieni. Drzewa owocowe są również nektarodajne, co wpływa na zwiększenie  puli gatunków i liczebności owadów, a wśród nich pszczół i innych zapylaczy.

         Wszystkim uczestnikom wydarzenia, zarówno zaproszonym gościom, mediom, jak i pracownikom nadleśnictwa, dziękujemy za udział w spotkaniu oraz pozostawienie w lasach swojego kolejnego, cennego „zielonego śladu”.  

 

 

Małgorzata Rokicka - Nadleśnictwo Karnieszewice