Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Polsko-niemieckie spotkania leśników w Tychowie

Polsko-niemieckie spotkania leśników w Tychowie

Tegoroczne, czterodniowe spotkanie, które zaczęło się 29 sierpnia br. było czwartym spotkaniem leśników z Euroregionu Pomerania. Leśnicy Nadleśnictwa Tychowo gościli delegację leśników niemieckich z Urzędu Leśnego w Neustrelitz - Forstamt Neustrelitz. Impreza współfinansowana była przez Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania w ramach Funduszu Małych Projektów Interreg IV A.

     Program spotkania obejmował wymianę doświadczeń oraz prezentacje powierzchni leśnych i przyrodniczych, zakładów pracy współpracujących z Lasami Państwowymi.

     Spotkanie rozpoczęło się dnia 29 sierpnia prezentacją Stacji Oceny Nasion, Przechowalni i Wyłuszczarni Nasion przy Nadleśnictwie Białogard. Goście odwiedzili również Zakład Przerobu Drewna w Podborsku - będący częścią Zespołu Składnic Lasów Państwowych w Białogardzie.

     Następnego dnia goście przebywali na terenie Gminy Tychowo i Nadleśnictwa Tychowo, gdzie spotkali się m.in. z Panią Elżbietą Gumińską-Wasiak, Burmistrz Miasta Tychowo. Leśnicy przedstawili m.in. wybrane zagadnienia z historii Lasów Państwowych, strukturę i zasady gospodarowania mieniem, organizację pracy w nadleśnictwie, zagadnienia z nasiennictwa i szkółkarstwa. Goście podziwiali zrewitalizowane stawy paciorkowe w Leśnictwie Bąbnica.

     Zaplanowane w programie rozegranie meczu piłki siatkowej na obiekcie sportowym Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Podborsku zakończyło się remisem.

     W sobotę, 31 sierpnia, goście i leśnicy tychowscy zwiedzali Koszalin, Mielno i okolice. Goście poznali m.in. historię Ziemi Koszalińskiej oraz inwestycje związane z ochroną środowiska, jak również odbyli rejs statkiem po jeziorze Jamno. Dzień pełen wrażeń zakończyło tradycyjne ognisko.

     W niedzielny, chłodny poranek niemieccy leśnicy, z bagażem pozytywnych wrażeń opuścili gościnną ziemię tychowską, mówiąc po polsku – „do widzenia".