Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

reagujemy natychmiast - gasimy w zarodku

reagujemy natychmiast - gasimy w zarodku

Na szczęście pożar w leśnictwie Lipczynek został ugaszony w zarodku. Dzięki szybkiej reakcji pracowników Punktu Alarmowo Dyspozycyjnego (PAD) i sprawnej akcji straży pożarnej nie doszło do rozprzestrzeniania się ognia.

W niedzielę 21 czerwca 2021 Ochotnicza Straż Pożarna w Przechlewie miała trzy wezwania do akcji, w tym dwa pożary. Rano zapalił się transformator w Bielsku, około 14 godziny nadeszła wiadomość o drugim pożarze, tym razem palił się las w Nowej Brdzie. Trzeba przyznać, że reakcja strażaków była błyskawiczna. Ledwie przestała wyć syrena alarmowa, już słychać było syreny wyjeżdżającego wozu bojowego.

Pogoda w tym dniu była fatalna, 30-stopniowy upał i silny wiatr. Zanosiło się na duży pożar, ciężki do opanowania w tych warunkach. Całe szczęście ogień został zaprószony przy drodze, w łatwo dostępnym miejscu. Tak się złożyło, że dwóch leśniczych mogło szybko dojechać i ręcznymi tłumicami, ofiarnie przytrzymali ogień.

Strażacy nie kazali na siebie długo czekać. Przyjechały dwie jednostki OSP z Przechlewa i dwie z Koczały. Taka siła wody szybko poskromiła ogień trawiący poszycie leśne, który na szczęście nie zdążył przedostać się w korony drzew.

Strażakom należy się podziękowanie za sprawne działanie. Dzięki szybkiej akcji spaliło się tylko 10 arów poszycia leśnego. W tych warunkach to naprawdę skuteczne działanie.

Nieostrożność dorosłych w posługiwaniu się otwartym ogniem jest główną przyczyną pożarów lasów. Proszę pamiętać, że lekkomyślnie wyrzucony niedopałek może spowodować ogromną tragedię.

Apelujemy do wszystkich o ostrożność w posługiwaniu się ogniem. Bądźmy przezorni. Zachowujmy zasady bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Las rośnie długo a pali się szybko. Zdrowie jest bezcenne i dlatego warto zawsze dobrze zaplanować i przemyśleć wyprawę do lasu.

 

Wojciech Krawczyk - rzecznik prasowy Nadleśnictwa Niedźwiady