Zwierzęta

Co zrobić kiedy natrafimy w lesie na martwe lub ranne zwierzę? Ukąsiła mnie żmija – co teraz? Potrąciłem samochodem zwierzę. Co robić? – odpowiedzi na te i inne pytania.

Samochód

Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.

Grzyby

Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów, czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń, czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać - odpowiedzi na te i inne pytania.

Drewno

Czy mogę zebrać na opał leżące w lesie drewno, gdzie mogę kupić drewno opałowe, czy leśnicy sprzedają świąteczne choinki - odpowiedzi na te i inne pytania.

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Bezpieczeństwo

Wędrówka po lesie to w dzisiejszym, pełnym bodźców świecie może mieć wręcz znaczenie terapeutyczne. By tak się stało, musi być bezpieczna. Na co zwrócić uwagę, ruszając do lasu?

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

PORADNIK GRZYBIARZA

PORADNIK GRZYBIARZA

Zbieranie grzybów to najlepszy sposób na wypoczynek i rekreację. Jest to sport dla całych rodzin. Aby czuć się bezpiecznie na grzybobraniu powinniśmy pamiętać o kilku zasadach. Dlatego przygotowaliśmy ten mini poradnik. 

Wybierając się do lasu na grzyby pamiętajmy:
      
       1. Zbieramy wyłącznie te grzyby, co do których nie mamy żadnych wątpliwości . Pomocne będą atlasy grzybów.
      
       2. Zbieramy  tylko grzyby wyrośnięte i dobrze wykształcone, gdyż młode owocniki, bez wykształconych cech danego gatunku  bywają często mylone i wówczas dochodzi do pomyłek, niekiedy tragicznych w skutkach.
                    
       3. Zbieramy  grzyby do koszyków, w żadnym przypadku nie w reklamówki foliowe, bo powoduje to zaparzanie i przyspiesza psucie grzybów.

     
       4. Nie należy zbierać i niszczyć grzybów niejadalnych i trujących, gdyż wiele z tych gatunków jest pod ochroną i stanowią one ważną  część ekosystemu.
      
       5. W razie wątpliwości, czy zebrane grzyby są trujące, czy jadalne, można skorzystać z bezpłatnej porady w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.
      
       6. Nie podajemy  grzybów małym dzieciom do 12 roku życia, z jedzenia grzybów powinny też zrezygnować osoby mające kłopoty z układem pokarmowym.
      
       W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów ze strony układu pokarmowego:  nudności, wymiotów, bólu brzucha, biegunki, podwyższonej temperatury, po spożyciu grzybów, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

 

Anna Krysiak - rzecznik prasowy Nadleśnictwa Damnica