Asset Publisher Asset Publisher

nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią około 17 proc. lasów w Polsce. Biorąc pod uwagę politykę zwiększania lesistości, należy się spodziewać, że powierzchnia lasów niepaństwowych będzie rosła i w niedalekiej przyszłości może stanowić 20 proc. ogólnej powierzchni leśnej kraju.

     Obowiązki i prawa właścicieli lasów wynikają z postanowień ustawy o lasach. Gospodarowanie w lasach prywatnych prowadzone jest przez właścicieli według uproszczonego planu urządzenia lasu lub decyzji starosty wydanej na podstawie inwentaryzacji stanu lasów. Dokumenty te określają także wielkość dopuszczalnego pozyskania drewna na danym terenie. Nadzór nad prowadzoną gospodarką leśną w lasach prywatnych sprawuje starosta. Co istotne, właściciel lasu prywatnego może zgodnie z prawem zakazać wstępu na jego teren, oznaczając go odpowiednimi tablicami. Z uprawnienia tego właściciele lasów z reguły nie korzystają.

     Ponad 70 proc. starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych. Szczegóły tego nadzoru określa porozumienie zawierane pomiędzy starostą a właściwym nadleśniczym, publikowane w Dzienniku Urzędowym Wojewody.

     Zgodnie z przepisami ustawy o lasach Lasy Państwowe zobowiązane są służyć radą i pomocą prywatnym właścicielom lasów w prowadzeniu gospodarki leśnej. Leśnicy w ramach tych działań:

  • doradzają prywatnym właścicielom, jak prowadzić gospodarkę leśną,
  • udostępniają sadzonki drzew i krzewów leśnych,
  • wykonują na koszt nadleśnictw zabiegi zwalczające i ochronne w lasach prywatnych, jeśli wystąpią tam organizmy szkodliwe, zagrażające trwałości lasu,
  • organizują wykonanie zadań gospodarczych w lesie (w tym sprzedaż drewna), na podstawie umowy z właścicielem lasu,
  • sporządzają wielkoobszarowe inwentaryzacje stanu lasów oraz prowadzą bank danych o lasach.

     Po wejściu Polski do Unii Europejskiej leśnicy włączyli się w udzielanie pomocy prywatnym właścicielom lasów oraz gruntów przeznaczonych do zalesienia. W szczególności dotyczy to sporządzania planów zalesienia gruntów przy ubieganiu się o pomoc finansową w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) oraz potwierdzania wykonania tego zalesienia. Ponadto leśnicy inicjują objęcie właścicieli lasów prywatnych pomocą finansową w przypadku wystąpienia huraganów, powodzi czy innych klęsk. Działania te również prowadzone są w ramach PROW.

     Leśnicy wspierają również właścicieli lasów prywatnych swoją wiedzą i doświadczeniem, aby poprawić gospodarowanie w całych lasach. Służą temu m.in. materiały – fachowe poradniki i filmy.

     Dużym problemem prowadzenia działań gospodarczych i ochronnych na terenie lasów prywatnych jest nadmierne rozdrobnienie działek leśnych oraz brak zorganizowania ich właścicieli. Utrudnia to zwłaszcza czynności z ochrony lasu. Dla organizmów zagrażających lasom granice własności nie stanowią żadnej przeszkody. Prowadzenie działań ochronnych jedynie po stronie Lasów Państwowych lub z niewielkim udziałem lasów prywatnych jest nieskuteczne. Podobnie rzecz ma się również z ochroną przeciwpożarową czy kradzieżami drewna.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

KOCHAM LASY - LAURKA NA WALENTYNKI

KOCHAM LASY - LAURKA NA WALENTYNKI

Mamy coś dla Was na Walentynki! Klip  "Kocham Lasy". Dzieci z Rockozaur przesyłają muzyczna walentynkę wszystkim miłośnikom lasu.

 

Rockozaur TV to wspólna inicjatywa grupy muzyków i filmowców ze Złocieńca, Poznania i okolic Leszna. Zespół tworzy kanał w serwisie Youtube z rockowymi piosenkami dla dzieci.

Rockozaur:

Muzyka, aranżacja i teksty - Tomasz Dorogusz-Doroszkiewicz

Nagrania wokali, realizacja, mix i mastering: Now Music Studio - Bartłomiej Gumny

Realizacja klipu, teksty: Maciej Frąckowiak Film, Ks. Konrad Rapior

Promocja, media społecznościowe: Anna Frąckowiak

Media społecznościowe, teksty Katarzyna Dorogusz- Doroszkiewicz

Oraz najważniejsze czyli dzieci śpiewające w piosenkach oraz biorące udział w nagraniach klipów.

Repertuar Rockozaura to żywe, energiczne, rockowe kompozycje z niebanalnymi tekstami oraz klipami realizowanymi „na żywo”. Rockozaur ma w swoim dorobku dwa teledyski o tematyce leśnej.

Jednym z członków Rockozaura jest pracownik Nadleśnictwa Złocieniec- Tomasz Dorogusz- Doroszkiewicz. Z połączenia pracy zawodowej, doświadczenia w kompozycjach dziecięcych oraz zamiłowania do gry na gitarze elektrycznej powstał klip „Kocham Lasy” promujący Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Złocieniec.

Pomysł realizacji klipu na Walentynki powstał w trakcie nagrywania poprzednich piosenek o tematyce leśnej. Propozycja obsadzenia dzieci w roli ważnych funkcji pracowniczych w nadleśnictwie podsunął rzecznik prasowy RDLP w Szczecinku Marek Stasiuk. Miejsce powstania klipu to tereny N. Złocieniec i siedziba jednostki. W nagranie klipu zaangażowani zostali pracownicy nadleśnictwa, którzy także w nim wystąpili. Dzieci, które wcieliły się w rolę pracowników i wykonują piosenkę są dziećmi leśników i członków zespołu Rockozaur.

Niebawem Rockozaur będzie gościem podcastu RDLP w Szczecinku „Niesie po lesie”.

Klip pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=Ji6twrdtwFg