Asset Publisher Asset Publisher

nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią około 17 proc. lasów w Polsce. Biorąc pod uwagę politykę zwiększania lesistości, należy się spodziewać, że powierzchnia lasów niepaństwowych będzie rosła i w niedalekiej przyszłości może stanowić 20 proc. ogólnej powierzchni leśnej kraju.

     Obowiązki i prawa właścicieli lasów wynikają z postanowień ustawy o lasach. Gospodarowanie w lasach prywatnych prowadzone jest przez właścicieli według uproszczonego planu urządzenia lasu lub decyzji starosty wydanej na podstawie inwentaryzacji stanu lasów. Dokumenty te określają także wielkość dopuszczalnego pozyskania drewna na danym terenie. Nadzór nad prowadzoną gospodarką leśną w lasach prywatnych sprawuje starosta. Co istotne, właściciel lasu prywatnego może zgodnie z prawem zakazać wstępu na jego teren, oznaczając go odpowiednimi tablicami. Z uprawnienia tego właściciele lasów z reguły nie korzystają.

     Ponad 70 proc. starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych. Szczegóły tego nadzoru określa porozumienie zawierane pomiędzy starostą a właściwym nadleśniczym, publikowane w Dzienniku Urzędowym Wojewody.

     Zgodnie z przepisami ustawy o lasach Lasy Państwowe zobowiązane są służyć radą i pomocą prywatnym właścicielom lasów w prowadzeniu gospodarki leśnej. Leśnicy w ramach tych działań:

  • doradzają prywatnym właścicielom, jak prowadzić gospodarkę leśną,
  • udostępniają sadzonki drzew i krzewów leśnych,
  • wykonują na koszt nadleśnictw zabiegi zwalczające i ochronne w lasach prywatnych, jeśli wystąpią tam organizmy szkodliwe, zagrażające trwałości lasu,
  • organizują wykonanie zadań gospodarczych w lesie (w tym sprzedaż drewna), na podstawie umowy z właścicielem lasu,
  • sporządzają wielkoobszarowe inwentaryzacje stanu lasów oraz prowadzą bank danych o lasach.

     Po wejściu Polski do Unii Europejskiej leśnicy włączyli się w udzielanie pomocy prywatnym właścicielom lasów oraz gruntów przeznaczonych do zalesienia. W szczególności dotyczy to sporządzania planów zalesienia gruntów przy ubieganiu się o pomoc finansową w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) oraz potwierdzania wykonania tego zalesienia. Ponadto leśnicy inicjują objęcie właścicieli lasów prywatnych pomocą finansową w przypadku wystąpienia huraganów, powodzi czy innych klęsk. Działania te również prowadzone są w ramach PROW.

     Leśnicy wspierają również właścicieli lasów prywatnych swoją wiedzą i doświadczeniem, aby poprawić gospodarowanie w całych lasach. Służą temu m.in. materiały – fachowe poradniki i filmy.

     Dużym problemem prowadzenia działań gospodarczych i ochronnych na terenie lasów prywatnych jest nadmierne rozdrobnienie działek leśnych oraz brak zorganizowania ich właścicieli. Utrudnia to zwłaszcza czynności z ochrony lasu. Dla organizmów zagrażających lasom granice własności nie stanowią żadnej przeszkody. Prowadzenie działań ochronnych jedynie po stronie Lasów Państwowych lub z niewielkim udziałem lasów prywatnych jest nieskuteczne. Podobnie rzecz ma się również z ochroną przeciwpożarową czy kradzieżami drewna.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

ZMARŁ ANDRZEJ MODRZEJEWSKI DYREKTOR RDLP W SZCZECINKU

ZMARŁ ANDRZEJ MODRZEJEWSKI DYREKTOR RDLP W SZCZECINKU

Andrzej Modrzejewski z Lasami Państwowymi związany był od blisko czterdziestu lat. Dwukrotnie zarządzał Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Szczecinku. Stanowisko dyrektora po raz pierwszy piastował w latach 1992-2009, później ponownie od 2015 r.

Od 1980 był członkiem NSZZ Solidarność oraz przewodniczącym Międzyzakładowej Komisji Koordynacyjnej przy dyrekcji regionalnej w Szczecinku. Działał w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa. Był społecznikiem. 

 

Przebieg pracy zawodowej: 

  • ur. 20 czerwca 1952 roku w Warszawie;
  • w roku 1976 ukończył Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego – Akademię Rolniczą w Warszawie na Wydziale Leśnym;
  • praca zawodowa:

- 30.01.1978 – 31.07.1983 – adiunkt ds. technicznych, nadleśniczy terenowy ds. gospodarki drewnem, nadleśniczy terenowy Obrębu Skarszów w Nadleśnictwie Leśny Dwór;

- 01.08.1983 - 15.08.1992 - nadleśniczy terenowy Obrębu Rzeczenica w Nadleśnictwie Czarne Człuchowskie;

-  16.08.1992 – 12.04.2010 - biuro RDLP Szczecinek – dwukrotnie powoływany na stanowisko dyrektora RDLP / z dniem 16.08.1992 roku i z dniem 20 listopada 1998 roku /;

-  05.05.2010 – 12.02.2012 – zasiłek dla bezrobotnych;

-  13.02.2012 – 14.05.2013 - starszy specjalista Służby Leśnej w Zespole Ochrony Lasu w Szczecinku;

-  15.05.2013 – 24.11.2015 – nadleśniczy Nadleśnictwa Okonek;

-  24.11.2015 – 4.11.2019 - biuro RDLP Szczecinek – dyrektor RDL.P.

  • odznaczony:

- brązową i srebrną odznaką LOK;

- odznaką „Zasłużony dla województwa słupskiego”;

- srebrną odznaką SITLiD;

- srebrną odznaką NOT;

- brązowym medalem „Za zasługi dla obronności kraju”;

- złotym medalem „Za zasługi dla Pożarnictwa”;

- Złotym Krzyżem Zasługi;

- Złotą Odznaką Honorową PTL.

 

Andrzej Modrzejewski miał też na swoim koncie działalność polityczną. Był szefem powiatowych struktur Prawa i Sprawiedliwości. Z ramienia tej partii zasiadał w Radzie Powiatu Szczecineckiego oraz uzyskał mandat do Rady Miasta Szczecinka w kadencji 2010-2014.

W 2010 roku kandydował w wyborach burmistrza Szczecinka. W ostatnich wyborach samorządowych ubiegał się o mandat radnego Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego.

 

Pogrzeb odbędzie się 8 listopada (piątek)

Ceremonia pogrzebowa rozpocznie się o godz. 12. 00 Mszą świętą żałobną w Kościele Mariackim NNMP w Szczecinku. Po mszy przejście w procesji na Cmentarz Komunalny w Szczecinku, gdzie natąpi ciąg dalszy uroczystości. 

 

Andrzej Modrzejewski 

Odszedł 4 listopada 2019 r.

Cześć jego pamięci!

 

fot. "Temat" Szczecinek