O dyrekcji

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku jest jedną z siedemnastu dyrekcji powołanych na mocy ustawy o lasach z dnia 28 września 1991r. (tekst jednolity Dz.U. z 2011 r. Nr 12, poz. 59 z późn. zm.), wchodzących w skład Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.

Zasoby leśne

Poniżej zamieszczamy do pobrania szereg dokumentów do pobrania i wypełnienia, a ułatwiających Państwu składanie wniosków

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części dla potrzeb przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Ochrona przyrody

Sieć obszarów Natura 2000 obejmuje: - obszary specjalnej ochrony ptaków (OSO), - obszary mające znaczenie dla Wspólnoty (OZW) / specjalne obszary ochrony siedlisk (SOO).

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią około 17 proc. lasów w Polsce. Biorąc pod uwagę politykę zwiększania lesistości, należy się spodziewać, że powierzchnia lasów niepaństwowych będzie rosła i w niedalekiej przyszłości może stanowić 20 proc. ogólnej powierzchni leśnej kraju.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Spotkanie kierownictw trzech Regionalnych Dyrekcji LP z Wojewodą Pomorską

Spotkanie kierownictw trzech Regionalnych Dyrekcji LP z Wojewodą Pomorską

W dniu 20.03.2024 r. odbyło się spotkanie kierownictwa Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych z Gdańska, Szczecinka i Torunia z Panią Beatą Rutkiewicz, Wojewodą Pomorską, które miało na celu ustalenie wspólnych działań dotyczących lasów na terenie województwa pomorskiego.

Potrzeba lepszej koordynacji między Lasami Państwowymi a samorządami jest bezdyskusyjna i przyniesie pozytywne efekty dla obu stron, zwłaszcza, jeśli chodzi o inwestycje infrastrukturalne oraz działania na rzecz ochrony środowiska. Jednym z kluczowych punktów ustaleń jest analiza i proponowanie rozwiązań dotyczących dostępu do gruntów zarządzanych przez Lasy Państwowe na potrzeby inwestycji samorządowych.

Ponadto, wszystkie Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych uczestniczące w spotkaniu, podejmą działania mające na celu poprawę koordynacji inwestycji leśnych z projektami inwestycyjnymi samorządów. Będzie to obejmować zwiększenie aktywności leśników w kontaktach z samorządami poprzez udział w sesjach rad gmin i powiatów, a także poprawę transparentności i dialogu społecznego m.in. przy tworzeniu Planów Urządzania Lasu. Planowane są także spotkania konsultacyjne oraz szkolenia dla pracowników samorządów odpowiedzialnych za sprawy związane
z leśnictwem.

Kolejnym istotnym punktem jest zorganizowanie wspólnego spotkania z instytucjami odpowiedzialnymi za kontrolę obrotu drewnem, takich jak Inspekcja Transportu Drogowego, Państwowa Inspekcja Sanitarna czy Urząd Celny, w celu omówienia warunków eksportu drewna okrągłego. Podczas spotkania zostały również zasygnalizowane pewne kwestie, które będą dalszym przedmiotem dyskusji. Należą do nich konsultacje dotyczące nowych obszarów chronionych oraz współpraca
z Urzędem Morskim.

Wszystkie te inicjatywy mają na celu stworzenie bardziej efektywnego i harmonijnego partnerstwa między Lasami Państwowymi a samorządami, co z kolei przyczyni się do lepszego wykorzystania zasobów leśnych oraz promowania zrównoważonego rozwoju regionu.