Galeria zdjęć

Kronika fotograficzna "Przebudowa z rozbudową budynku biurowego "C' i przebudowa budynku "B" biura Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku". Rozpoczęcie prac - IV kwartał 2013 roku. Wykonawca - Przedsiębiorstwo Budowlane "S-Bud" z Człuchowa.

Historia

Po drugiej wojnie światowej Pomorze Środkowe znalazło się w granicach państwa polskiego. Rok 1945 otwiera nową kartę w dziejach tej ziemi. Lasy stały się własnością Skarbu Państwa, administrowaną przez organizację gospodarczą Lasy Państwowe. Szczecinek, w którym od po-czątku mieściła się siedziba Dyrekcji Lasów Państwowych Okręgu Bałtyckiego, został zdobyty 27 lutego 1945 roku, przez wojska radzieckie - 32 Dywizję Kawaleryjską Gwardii, pod dowódz-twem gen. Kałużnego. 28 lutego miasto było wolne. Ziemia pomorska była zniszczona i wylud-niona, a wycofujący się Niemcy usunęli wszystko, co tylko możliwe; ludność cywilną ewakuo-wali, inwentarz żywy wywieźli lub zlikwidowali. Polakom, przeżywającym radość wyzwolenia, towarzyszyła równocześnie świadomość ogromu pracy, która ich czeka przy zagospodarowaniu i odbudowie tych terenów.

Organizacja dyrekcji

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku jest jedną z siedemnastu dyrekcji powołanych na mocy ustawy o lasach z dnia 28 września 1991r. (tekst jednolity Dz.U. z 2011 r. Nr 12, poz. 59 z późn. zm.), wchodzących w skład Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

DOKĄD NA GRZYBY? PORADNIK

DOKĄD NA GRZYBY? PORADNIK


Sezon grzybowy w pełni i pełno grzybów w lesie!

Przebywając w nim, co chwilę spotykam grzybiarzy z pełnymi koszami kurek, prawdziwków czy kozaków. Jedni wybierają się w swoje sprawdzone miejsca, lasy, zagajniki, inni jadą w miejsca polecane przez znajomych lub całkiem nieznane. Jedni dokładnie wiedzą, pod którym drzewem znajdą borowika, inni po prostu przemierzają leśne ostępy i cieszą się każdym napotkanym, jadalnym skarbem z lasu.

Gdzie zatem szukać grzybów, by plon był jak największy i jak najbardziej trafiony w nasze gusta? Wszystko zależy co chcemy znaleźć!

Prawie wszystkie powszechnie znane i zbierane grzyby jadalne są organizmami żyjącymi w symbiozie z drzewami. Największa liczba gatunków grzybów jadalnych związana jest z sosną zwyczajną. Nie bez przyczyny to bory sosnowe okupowane są przez grzybiarzy. Natomiast wielogatunkowe lasy, będące ostoją bogactwa i różnorodności biologicznej, za grzybne nie uchodzą, chociaż jak ktoś zna miejsca, to i stamtąd nie wróci z pustymi rękami. Występowanie niektórych gatunków grzybów związane jest nie tylko z gatunkami drzew, ale nawet ze stadium rozwoju i wiekiem drzewostanu.

Młode sośniny są doskonałym miejscem na zbiór maślaków zwyczajnych – jednych z najsmaczniejszych naszych grzybów.

Podgrzybek brunatny preferuje lasy iglaste i mieszane, pojawia się głównie pod sosną i świerkiem. Związany jest przede wszystkim ze starszymi, dojrzewającymi i dojrzałymi drzewostanami. Szukać go należy w starszych borach sosnowych często z mszystym runem.

Również pieprznik jadalny powszechnie znany jako kurka preferuje przede wszystkim sosnę i świerka, ale często spotykamy go również przy gatunkach liściastych – dębach czy grabach. Najchętniej jednak wyrasta pośród mchu lub iglastej ściółki. Kurka to jeden z najchętniej zbieranych grzybów!

Borowik szlachetny inaczej prawdziwek czuje się świetnie w związku z wieloma gatunkami drzew iglastych i liściastych. W każdym razie woli drzewostany młodsze i unika gleb wapiennych. Borowik cechuje się bardzo dużą zmiennością barwy kapelusza, tworzy odmiany występujące pod wieloma ludowymi nazwami.

Koźlarze wchodzą w mikoryzę z brzozami, a czubajka kania spotykana jest często na leśnych polanach, w miejscach prześwietlonych i trawiastych. Unika miejsc wilgotnych i o zakwaszonej glebie.

Jest jeszcze wiele smacznych grzybów jak gąska czy mleczaj rydz. Warto przed wyruszeniem do lasu dowiedzieć się, gdzie można je znaleźć, a wtedy grzybobranie na pewno będzie udane!

 

DAGMARA CZAPIEWSKA-ŻÓŁTOWŁOS - rzecznik prasowy Nadleśnictwa Miastko