Galeria zdjęć

Kronika fotograficzna "Przebudowa z rozbudową budynku biurowego "C' i przebudowa budynku "B" biura Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku". Rozpoczęcie prac - IV kwartał 2013 roku. Wykonawca - Przedsiębiorstwo Budowlane "S-Bud" z Człuchowa.

Historia

Po drugiej wojnie światowej Pomorze Środkowe znalazło się w granicach państwa polskiego. Rok 1945 otwiera nową kartę w dziejach tej ziemi. Lasy stały się własnością Skarbu Państwa, administrowaną przez organizację gospodarczą Lasy Państwowe. Szczecinek, w którym od po-czątku mieściła się siedziba Dyrekcji Lasów Państwowych Okręgu Bałtyckiego, został zdobyty 27 lutego 1945 roku, przez wojska radzieckie - 32 Dywizję Kawaleryjską Gwardii, pod dowódz-twem gen. Kałużnego. 28 lutego miasto było wolne. Ziemia pomorska była zniszczona i wylud-niona, a wycofujący się Niemcy usunęli wszystko, co tylko możliwe; ludność cywilną ewakuo-wali, inwentarz żywy wywieźli lub zlikwidowali. Polakom, przeżywającym radość wyzwolenia, towarzyszyła równocześnie świadomość ogromu pracy, która ich czeka przy zagospodarowaniu i odbudowie tych terenów.

Organizacja dyrekcji

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku jest jedną z siedemnastu dyrekcji powołanych na mocy ustawy o lasach z dnia 28 września 1991r. (tekst jednolity Dz.U. z 2011 r. Nr 12, poz. 59 z późn. zm.), wchodzących w skład Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

"BÓR" na podium w Wilanowie

"BÓR" na podium w Wilanowie

      Długo przygotowywaliśmy się do tego wyjazdu. Był priorytetem w 2016 roku. I nie chodzi o granie w kółko pięciu utworów. Budowała się w nas atmosfera święta – coś pomiędzy „Livin` La Vida Loca", a „Mazurkiem Dąbrowskiego" u boku Prezydenta RP. I nic w tym dziwnego. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Myśliwskiej Warszawa - Wilanów 2016 objęty był Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Ale też czekaliśmy na EURO 2016 … .

      Wzrastała w nas odpowiedzialność za występ. Swego rodzaju presja. Nasz zespół przez cały 2015 rok nie mierzył się na scenach konkursowych. A wśród nas głównie absolwenci z akteońską i venatorską przeszłością. Ale przede wszystkim jechaliśmy reprezentować nasze koleżanki i kolegów - szczecineckich leśników. I spodziewaliśmy się obecności zacnych gości – wicepremiera, ministrów oraz Dyrektora Generalnego LP Konrada Tomaszewskiego.

      Miejsce festiwalu zrobiło na nas ogromne wrażenie. Przechodząc bramy wilanowskich ogrodów czuliśmy się wyróżnieni. Pałac został zbudowany z inicjatywy króla Jana III jako podmiejska letnia rezydencja. Reprezentacyjny pałac nawiązujący do francuskich rezydencji entre cour et jardin (między dziedzińcem a ogrodem), z elementami zaczerpniętymi z włoskiej architektury willowej to prestiż, piękno i wielu turystów – w dużej mierze obcokrajowców. Okazali się oni – mimochodem – bardzo zainteresowani muzyką myśliwską.

      Przyjechali sygnaliści z Austrii, Niemiec, Węgier i Polski. W naszej kategorii prezentowało się trzynaście zespołów. W cieniu parkowych klonów zrobiliśmy krótką rozgrzewkę, dziesięć głębokich wdechów i… poszliśmy zagrać. Ale w grze pozostałych zespołów słychać było wiele godzin prób, pracy nad zapisem nutowym. Każdy dążył do perfekcji w równej grze, czystości dźwięków. Wyciągnięcia z dość ograniczonego instrumentu - jakim jest róg myśliwski, swego rodzaju piękna – mocy przeplatającej się z subtelnością.

      My zeszliśmy ze sceny zadowoleni. Wiedzieliśmy, że zagraliśmy na miarę naszych możliwości i wstydu nie będzie. Pozostało nam tylko rozkoszować się czarującym miejscem, udaną pogodą i muzyką lasu. Wyjątkowo miłym wsparciem były sms-y wysyłane w trakcie festiwalowych zmagań przez samego z-cę dyrektora RDLP w Szczecinku Tomasza Skowronka. Nie spodziewaliśmy się takiego dopingu.

      Występy oceniało międzynarodowe jury, w którego składzie był Markus Bodner z Austrii, dr Petr Vacek z Czech, Franz Waldherr z Niemiec, Alfred Willander z Austrii, a pracom komisji sędziowskiej przewodniczył Roman Seta z Warcina.

      Zdobywcą GRAND PRIX festiwalu, a zarazem najlepszym zespołem sygnalistów reprezentującym Lasy Państwowe okazał się zespół „Leśna Brać"- leśnicy z dwóch olsztyńskich nadleśnictw: Spychowa i Strzałowa. Jest to aktualny Mistrz Polski. Na drugim miejscu uplasował się Zespół Sygnalistów Myśliwskich Technikum Leśnego w Brynku. Opiekun zespołu z Brynka - Artur Kanawka skomponował hejnał Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Myśliwskiej w Wilanowie „Pieśń na cześć Króla Jana III Sobieskiego". Zespół z Brynka otrzymał również nagrodę za najlepsze wykonanie wspomnianej kompozycji.

      A na trzecim miejscu MY. Zespół Trębaczy Leśnych „BÓR". Wielka radość i zaszczyt. W obecności Ministra Środowiska prof. Jana Szyszki odebraliśmy nagrody i gratulacje. A po gali laureatów ze świetnymi humorami udaliśmy się do Villi Intrata na biesiadę myśliwską. Otoczenie wilanowskich obiektów i parku, kameralny występ zespołu Artemida, smaczne potrawy i doborowe towarzystwo – to wszystko złożyło się na wspaniałą zabawę do nocy.

      W niedzielę po śniadaniu pożegnaliśmy się z Leśną Barcią i sygnalistami z Niemiec. Wiedzieliśmy, że popołudniowy mecz z Irlandią Północną musi pójść dobrze. Nie mogło być inaczej.

Informacje o Festiwalu znalazły się m.in. na głównej stronie Lasów Państwowych: http://www.lasy.gov.pl/informacje/aktualnosci/w-wilanowie-oczarowali-sluchaczy oraz na stronie: http://wilanow2016.pl/ .

 

Stowarzyszenie Zespół Trębaczy leśnych „BÓR"
pragnie złożyć serdeczne podziękowania za wsparcie organizacyjne i finansowe:

Panu Andrzejowi Modrzejewskiemu dyrektorowi RDLP w Szczecinku

Panu Piotrowi Celmerowi nadleśniczemu Nadleśnictwa Borne Sulinowo

Panu  Henrykowi Kaczmarkowi nadleśniczemu Nadleśnictwa Złocieniec

Panu Januszowi Rautszko nadleśniczemu Nadleśnictwa Szczecinek

Panu Januszowi Szrederowi nadleśniczemu Nadleśnictwa Miastko

Panu Jackowi Todysowi nadleśniczemu Nadleśnictwa Polanów

Panu Zbigniewowi Wełnińskiemu nadleśniczemu Nadleśnictwa Czarne Człuchowskie

Panu Sławomirowi Piątkowskiemu nadleśniczemu Nadleśnictwa Warcino

 

Błażej Chmielewski - kierownik Zespołu Trębaczy Leśnych "BÓR"

 

Najserdeczniejsze gratulacje Zespołowi Trębaczy Leśnych "BÓR" składa pan Dyrektor RDLP w Szczecinku Andrzej Modrzejewski oraz wszyscy pracownicy Dyrekcji.

Bardzo się cieszymy z sukcesu naszych trębaczy i mocno dopingujemy, by w kolejnych imprezach i konkursach reprezentowali nas na tak wysokim poziomie, jak dotychczas. I by odnosili kolejne tak spektakularne sukcesy.

Darz Bór!

 

Marek Stasiuk - rzecznik prasowy RDLP w Szczecinku