Asset Publisher Asset Publisher

QUESTY - WYPRAWA PO SKARB

Chcecie poznać nieznane historie i legendy?

Marzycie o zostaniu bohaterem niekończącej się przygody?

Lubicie rodzinne wycieczki do lasu?

Zatem jest to idealna okazja do zaplanowania

przyrodniczej wyprawy z questem!

Co to jest QUESTING?

To zabawa dla wszystkich, bez względu na wiek. Polega ona na pokonaniu szlaku za pomocą wskazówek zawartych w tekście questu, a zwieńczeniem każdej przygody jest odnalezienie skarbu. Uczestnik questingu zostaje poszukiwaczem, a jego celem jest odkrycie tajemnic lasu, ciekawych okazów przyrodniczych, zapomnianych historii czy bogactwa kulturowego. Dodatkowo można zdobyć nowe umiejętności, jak choćby selekcja informacji, wyszukiwanie szczegółów, orientacja w terenie.

W queście znajdują się rebusy, zagadki oraz szyfry, które pozwolą Wam dotrzeć do ukrytej niespodzianki. Przygotowaliśmy dla Was 10 ścieżek questowych - osiem pieszych, jedną rowerową i jedną kajakową. Bohaterowie naszych opowieści to niebanalni narratorzy, którzy będą Wam towarzyszyć podczas wypraw.   

 

 

Nie czekajcie, pobierzcie ulotki i ruszajcie na trasę!

Questy z opisem ścieżek znajdziecie poniżej.

Papierowa wersja questów jest dostępna w każdym z 10 wymienionych nadleśnictw
z terenu RDLP w Szczecinku.

Mapę z wszystkimi questami znajdziecie TU.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

NIK pozytywnie ocenia działalność RDLP w Szczecinku

NIK pozytywnie ocenia działalność RDLP w Szczecinku

Najwyższa Izba Kontroli (NIK) przeprowadziła kontrolę w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Szczecinku, skupiając się na wykonywaniu zadań związanych z gospodarką leśną. Kontrola obejmowała m.in. pozyskiwanie drewna z cięć planowanych oraz uprzątnięcie i zagospodarowanie wywrotów, złomów, śniegołomów i posuszu.

W trakcie kontroli NIK szczególnie zwróciła uwagę na wyniki działalności dyrektora RDLP, który rzetelnie wywiązywał się z obowiązków wynikających z ustawy o lasach. Dyrektor w latach 2021-2023 podejmował skuteczne działania mające na celu zapewnienie pozyskania drewna z cięć planowych oraz uprzątnięcie i zagospodarowanie drewna klęskowego. Dzięki podejmowanym działaniom ilość drewna zainwentaryzowanego jako klęskowego, pozostającego do zagospodarowania, znacznie zmniejszyła się z 35,3% do 0,7%.

Przygotowanie organizacyjno-kadrowe w RDLP umożliwiło prawidłowe realizowanie zadań, a powołane przez dyrektora zespoły kryzysowe skutecznie radziły sobie z powierzonymi im obowiązkami. Dyrektor nadzorował pozyskiwanie drewna z cięć planowych, uwzględniając możliwość wykorzystania drewna klęskowego, co przyczyniło się do ograniczenia cięć planowych na rzecz zwiększenia pozyskania drewna z innych źródeł.

W okresie kontrolowanym wzrosła również ilość odnowień i zalesień na terenie działania RDLP o 9,9% w porównaniu do lat poprzednich. Wskaźnik udziału odnowienia drzewostanu także wzrósł o 1%, co świadczy o efektywnej działalności w zakresie ochrony i zrównoważonego użytkowania zasobów leśnych.

Wnioski po przeprowadzonej kontroli są bardzo pozytywne. NIK nie stwierdziła żadnych nieprawidłowości ani nie formułuje żadnych uwag czy wniosków. Działalność RDLP w Szczecinku została pozytywnie oceniona, co potwierdza skuteczność podejmowanych działań i rzetelność zarządzania przez dyrektora oraz cały zespół.