Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

WŁĄCZ SIĘ W AKCJĘ - POWOŁAJ NOWY POMNIK PRZYRODY

WŁĄCZ SIĘ W AKCJĘ - POWOŁAJ NOWY POMNIK PRZYRODY

Z inicjatywy dretyńskich leśników od początku 2021 roku prowadzone są prace inwentaryzacyjne drzew które swoimi rozmiarami, szczególną wartością przyrodniczą, naukową, kulturową, historyczną lub krajobrazową wyróżniają się spośród wielu milionów innych drzew rosnących w naszych lasach.

Początek roku to jednocześnie czas, w którym nasi leśnicy oceniają zdrowotność ustanowionych już pomników przyrody, przede wszystkim pod kątem dbałości o bezpieczeństwo odwiedzających je turystów.

Kilka z naszych drzew jest już niestety w naprawdę złej kondycji. Cztery z nich złamały się lub uległy znacznemu rozkładowi, ale w dalszym ciągu będą stanowiły obiekt ochrony oraz miejsce życia wielu gatunków, dla których są one domem.

Niestety jedno drzewo prawdopodobnie będziemy musieli usunąć w porozumieniu z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Gdańsku, ponieważ nadłamane konary i zgnilizna pnia, będąca oznaką bardzo złego stanu zdrowotnego tego drzewa, mogą wyrządzić szkodę spacerującym po szlaku turystom podczas porywistych wiatrów.

https://www.youtube.com/watch?v=0rlHsjmqpho&feature=emb_logo

Serdecznie zapraszamy wszystkich odwiedzających nasze dretyńskie lasy do włączenia się do akcji powołania nowych pomników przyrody. Jeśli wiecie gdzie rośnie ponadprzeciętne drzewo lub stoi głaz narzutowy – zgłoście te informacje do nas telefonicznie (59-858-16-55) lub na adres e-mail (dretyn@szczecinek.lasy.gov.pl) wraz z podaniem jego dokładnej lokalizacji. Dla najbardziej aktywnych obserwatorów naszej przyrody przygotujemy specjalne podziękowania i upominki. Być może powołane z waszej inicjatywy drzewo lub głaz będzie w przyszłości nosiło również nadane przez was imię.

 

Zapraszamy do współpracy!
 

Łukasz Szydłowski - Nadleśnictwo Dretyń