Asset Publisher
Urządzanie lasu
Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.
Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.
Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki. Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.
Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.
Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:
- opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
- analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
- program ochrony przyrody,
- określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).
Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.
Informacje o planach urządzania lasu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.
Asset Publisher
Asset Publisher
MEGA SZYCHA W NADLEŚNICTWIE USTKA
MEGA SZYCHA W NADLEŚNICTWIE USTKA
Nadleśnictwo Ustka oferuję nową atrakcję w zakresie edukacji przyrodniczo-leśnej zlokalizowaną przy Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym ,,Leśnik” w Orzechowie niedaleko dostrzegalni przeciwpożarowej.
W grudniu 2020r. dokonaliśmy przebudowy ,,Kącika” edukacji przyrodniczo-leśnej. Wymienione zostały tablice oraz zamontowano tytułowe ,,mega szychy”.
Główną atrakcją ,,Kącika” są rzeźby wykonane przez miejscowego rzeźbiarza, wiernie odzwierciedlające szyszki oraz nasiona rodzimych gatunków drzew polskich lasów. Drewniane szyszki i nasiona wykonane są w bardzo dużej skali (galeria) co niesamowicie pobudza wyobraźnię zwłaszcza u najmłodszych odwiedzających to miejsce. Jest to niezwykła okazja aby dostrzec to, na co normalnie nie zwracamy uwagi spacerując po lesie.
Nowy ,,Kącik” edukacji przyrodniczo-leśnej oferuje także fachową wiedzę na temat podstawowych gatunków tj.: Sosna zwyczajna, Świerk pospolity, Modrzew europejski, Cis pospolity, Dąb szypułkowy, Buk pospolity, Brzoza brodawkowata. Z barwnych tablic możemy dowiedzieć się jak wygląda dane drzewo oraz jakie ma znaczenie. Znalazło się tutaj także miejsce na ciekawostki, dzięki którym odpowiemy sobie na takie pytania jak: właściwości lecznicze kory dębu, gdzie jest najstarsze drzewo w Polsce, dlaczego drewno bukowe ma tak szerokie zastosowanie w meblarstwie oraz z czego zrobić ekologiczna miotłę.
Kamila Gosztyła - rzecznik prasowy Nadleśnictwa Ustka