Asset Publisher Asset Publisher

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

     Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

     Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

     Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

     Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

     Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

     Informacje o planach urządzania lasu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.

      Instrukcja urządzania lasu


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

NADLEŚNICTWO CZAPLINEK Z NOWĄ SIEDZIBĄ

NADLEŚNICTWO CZAPLINEK Z NOWĄ SIEDZIBĄ

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia odbyła się pierwsza narada w nowej siedzibie Nadleśnictwa Czaplinek. Na naradzie obecni byli przedstawiciele wszystkich jednostek organizacyjnych z RDLP w Szczecinku a także kierownictwo biura dyrekcji. Nadleśniczy miejsca zapoznał uczestników narady z historią nadleśnictwa a także przedstawił proces budowy nowej siedziby. Po naradzie nastąpiło uroczyste poświęcenie nowego budynku, którego dokonał kapelan szczecineckich leśników ks. Jerzy Bąk. Nie zabrakło przemówień okolicznościowych i życzeń noworocznych od Dyrektora RDLP w Szczecinku Andrzeja Modrzejewskiego. Po uroczystym otwarciu nowej siedziby nadleśnictwa był jeszcze czas na pamiątkowe zdjęcie. Następnie uczestnicy narady udali się na aulę, gdzie zgodnie z tradycyjnym zwyczajem świątecznym goście przełamali się opłatkiem i złożyli sobie życzenia.

Nowa siedziba Nadleśnictwa Czaplinek położona jest w miejscu bardzo atrakcyjnym ze względów przeciwpożarowych i funkcjonalnych. Pomieszczenia są tak rozplanowane, by ułatwiały nam codzienną pracę. Budynek jest solidny, bo budujemy na dziesiątki lat i ma nam posłużyć jak najdłużej. Stara siedziba podchodziła już wodą. Były problemy z instalacją elektryczną. Jestem bardzo zadowolony, jako nadleśniczy, że etap budowy mamy już za sobą. To dobra wiadomość dla całej ekipy nadleśnictwa. Nowy rok rozpoczynamy z w optymalnych warunkach dla wydajności i skuteczności naszej pracy - tak komentuje otwarcie nowej siedziby nadleśniczy miejsca, Tomasz Tomecki.