Asset Publisher Asset Publisher

Verkaufsregeln

Die Verkaufsregeln fürs Holz werden durch Anordnung des Generaldirektors der Staatsforste festgelegt.

Im Rahmen des Einzelverkaufes bemühen sich die Forstleute den schnell wachsenden Bedarf an Holz für Heizungszwecke zu befriedigen. Trotz allen Anscheins handelt es sich dabei nicht nur um Einwohner der ländlichen Gebiete, obwohl sie den größten Teil der Kunden ausmachen. Der angestiegene Bedarf an Brennholz hängt auch damit zusammen, dass in den Vororten großer Ballungsgebiete neue Wohnsiedlungen entstehen, deren Häuser in der Regel mit Kaminen ausgestattet sind.

Das Brennholz ist nicht nur die ökologischste Wärmequelle, sondern auch im Hinblick auf das Verhältnis Preis zum Heizwert attraktiver als Kohle, Heizöl, Gas oder elektrische Energie.

In den letzten Jahren erhöhten die Staatsforste das Verkaufsvolumen an Brennholz um einen Drittel bis auf über 4 Mio. Kubikmeter jährlich. Das Brennholz ist nicht nur die ökologischste Wärmequelle, sondern auch im Hinblick auf das Verhältnis Preis zum Heizwert attraktiver als Kohle, Heizöl, Gas oder elektrische Energie. Manche Kunden wählen ofenfertiges Stückholz, andere arbeiten das Holz direkt im Wald auf, nachdem sie die notwendigen Abstimmungen getroffen, die Arbeitssicherheitsmaßnahmen erfüllt und das Holz bezahlt haben. Dies betrifft oft das Brennreisig, das relativ billig ist und von Menschen in ländlichen Gebiete bevorzugt wird.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

MAJÓWKA LEŚNIKÓW W POLANOWIE

MAJÓWKA LEŚNIKÓW W POLANOWIE

Leśnicy z całego regionu zjechali się na Górę Polanowską, gdzie znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Bramy Niebios.

Około 400 pracowników z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku zjechało się na Górę Polanowską. W programie majówki była Msza św. przy Sanktuarium Matki Bożej Bramy Niebios pod przewodnictwem biskupa Tadeusza Lityńskiego, ordynariusza diecezji zielonogórsko- gorzowskiej, który w ramach Konferencji Episkopatu Polski odpowiedzialny jest za duszpasterstwo leśników.

"Większość z nas czerpie inspirację z wiary. Jest ona ważnym elementem w naszym życiu. Wierzymy, że to co robimy nie jest tylko taką zwykłą pracą, ale jak niektórzy mówią jest powołaniem albo misją, czyli gdzieś tę nutkę Bożej obecności widać w naszej pracy i myślę, że powie to każdy, kto pójdzie do lasu"- mówi Marek Stasiuk, rzecznik RDLP w Szczecinku.

Majówka leśników, to okazja do spotkania się pracowników z całego regionu, by podzielić się swoimi doświadczeniami, podsumować podejmowane działania, ale przede wszystkim zintegrować się w atmosferze pikniku. Jak podkreślają organizatorzy, ma to być odskocznia od codziennej pracy i spotkanie o innym charakterze, niż najczęściej, kiedy pracownicy spotykają się na różnego rodzaju naradach i konferencjach.

Podczas spotkania można było posłuchać krótkiego występu Reprezentacyjnego Zespołu Sygnalistów Myśliwskich z Technikum Leśnego w Barcinie. Zaprezentowali m.in. sygnał myśliwski, który nie jest grany na polowaniach, tylko jest sygnałem konkursowym, granym w klasie mistrzowskiej, a nosi tytuł "Muflon na rozkładzie".

Centralnym punktem uroczystości była Msza św. pod przewodnictwem biskupa Tadeusza Lityńskiego, ordynariusza diecezji zielonogórsko- gorzowskiej, który w ramach Konferencji Episkopatu Polski odpowiedzialny jest za duszpasterstwo leśników.

"Chciałem zapytać, co robią leśnicy? Czy tylko strzegą, chronią, by nikt nie wszedł do lasu, bo to jest skarb? Myślę, że nie i za to też chcę podziękować leśnikom, także szczecineckim, że oprócz tego, że potrafimy chronić i zabezpieczać, to jeszcze potrafimy dzielić, zarówno opał, jak i runo leśne oraz urocze miejsca, które zachwycają i dają nam również chwile wytchnienia"- mówił bp Lityński.

Podczas majówki zostały wręczone leśnikom odznaczenia za wieloletnią pracę w lasach państwowych.
Podczas majówki zostały wręczone leśnikom odznaczenia za wieloletnią pracę w lasach państwowych. Wyróżnienia otrzymały również osoby, które przyczyniają się do promocji tej instytucji. Odznaczenie otrzymał również dyrektor RDLP Łukasz Maciejunas za szczególne zaangażowanie w funkcjonowanie Zakładu Karnego w Czarnem. Leśnicy jak i więziennicy wspólnie wspierają akcje charytatywne, hospicja i szpitale, a dodatkowo na mocy zawartego dwa lata temu porozumienia osoby osadzone mogą pracować w lasach podległych RDLP.

***

Odznaczeni Koredelasem Leśnika Polskiego:

Adam Linkiewicz – starszy strażnik leśny p.f. Komendanta Posterunku Straży Leśnej w Nadleśnictwie Warcino,
Krzysztof Szydłowski – starszy strażnik leśny w Nadleśnictwie Warcino,
Tadeusz Depka – Prądzinski – leśniczy Leśnictwa Stary Most w Nadleśnictwie Osusznica,
Jerzy Nachman – leśniczy Leśnictwa Drzonowo w Nadleśnictwie Szczecinek,

Piotr Mac – leśniczy Leśnictwa Zacisze w Nadleśnictwie Manowo.

***

Odznaczenie LOK i Służby Więziennej:

Łukasz Maciejunas - Dyrektor RDLP w Szczecinku.

 

 

https://www.radioplus.pl/koszalin/majowka-lesnikow-w-polanowie-przyjechalo-okolo-400-osob-aa-6F3d-6cgS-Tgvv.html

materiał: Radio Plus