Zwierzęta

Co zrobić kiedy natrafimy w lesie na martwe lub ranne zwierzę? Ukąsiła mnie żmija – co teraz? Potrąciłem samochodem zwierzę. Co robić? – odpowiedzi na te i inne pytania.

Samochód

Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.

Grzyby

Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów, czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń, czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać - odpowiedzi na te i inne pytania.

Drewno

Czy mogę zebrać na opał leżące w lesie drewno, gdzie mogę kupić drewno opałowe, czy leśnicy sprzedają świąteczne choinki - odpowiedzi na te i inne pytania.

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Bezpieczeństwo

Wędrówka po lesie to w dzisiejszym, pełnym bodźców świecie może mieć wręcz znaczenie terapeutyczne. By tak się stało, musi być bezpieczna. Na co zwrócić uwagę, ruszając do lasu?

Asset Publisher Asset Publisher

Back

ECHO LASÓW. ZŁODZIEJE ZŁAPANI

ECHO LASÓW. ZŁODZIEJE ZŁAPANI

„Złodzieje złapani”. Straż leśna, to formacja policyjna zwalczająca szkodnictwo leśne. Pilnująca porządku i przestrzegania obowiązującego prawa na terenach leśnych.

Jako formacja wyspecjalizowana ściśle współpracuje z innymi służbami, a przede wszystkim z policją, wykorzystując swe atuty – między innymi, doskonałą znajomość terenu, mobilność, profesjonalny sprzęt i wszechstronność.

Strażnicy Leśni z Nadleśnictwa Czaplinek pomogli w ujęciu sprawcy kradzieży, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej przeprowadzonej przez patrol policji i zbiegł do lasu w celu uniknięcia i zgubienia pościgu. Komendant Powiatowej Komendy Policji w Drawsku pomorskim przekazał pisemne podziękowania kolegom strażnikom za pomoc w akcji i zaangażowanie.

„Wspólne patrole”. Jak co roku, w tym również w czas jesienny, kiedy ludzi w lesie jest sporo Straż Leśna prowadzi różnego rodzaju akcje jak np.: „Stroisz”- tj. intensyfikuje swoje działania, ponieważ w tym okresie znacznie wzrasta ilość przypadków nielegalnego pozyskiwania stroiszu, czyli gałązek i gałęzi drzew iglastych, a także ostatnio mchu i szeroko pojętej ściółki leśnej, gdyż od kilku lat np. mech znajduje szerokie zastosowanie we florystyce, używany jest w kompozycjach kwiatowych, czy dekorowania ścian i dachów. Zgodnie z prawem nie może on być jednak pozyskiwany z lasów. A zwłaszcza na masową skalę. Wspólnie z policją strażnicy patrolują tereny leśne walcząc z tymi patologiami.

Coroczne statystki jasno wskazują, iż ilość przypadków szkodnictwa leśnego nie spada, a w niektórych kategoriach nawet wzrasta…. Straż Leśna jest bardzo potrzebną formacją i każdego dnia udowadnia ponad wszelką wątpliwość swoją przydatność i profesjonalizm.

 

 

Dariusz Dyl, Marek Stasiuk - wydział DM.