Asset Publisher
Hodowla lasu
Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.
Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.
Baza nasienna Lasów Państwowych jest jedynym w Polsce źródłem pozyskiwania nasion o najwyższej jakości i odpowiednim pochodzeniu. Polska posiada wiele znanych i uznanych w Europie ekotypów, których nasiona są cenione i poszukiwane ze względu na ich wartość genetyczną.
Szczególną rolę w gospodarce nasiennej i ochronie zasobów genowych odgrywa Leśny Bank Genów Kostrzyca, w którym zgromadzono blisko 5 tys. zasobów genowych reprezentujących najcenniejsze drzewostany, najstarsze drzewa (liczące powyżej 200 lat), krzewy i rośliny ginące oraz zagrożone.
Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Zajmują one ok. 2,7 tys. ha i produkują rocznie ponad 800 mln sadzonek drzew oraz prawie 13 mln sadzonek krzewów. Większość szkółek to szkółki klasyczne, w których produkuje się sadzonki z odkrytym systemem korzeniowym. Oprócz nich istnieją nowoczesne szkółki kontenerowe, z których pochodzą sadzonki z zakrytym systemem korzeniowym oraz sadzonki mikoryzowane. Ta nowoczesna technologia zapewnia produkcję najlepszej jakości materiału sadzeniowego, zapewniającego bardzo wysoką udatność upraw.
Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Zabiegi te mają stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu, często o najlepszych cechach wzrostowych i jakościowych.
Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew. Pozostawia się przy tym pojedyncze drzewa najlepsze, najstarsze, dziuplaste, w celu ich naturalnego odnowienia, zachowania najcenniejszych okazów lub zapewnienia warunków życia dla innych organizmów.
Asset Publisher
BÓR ZNÓW BŁYSNĄŁ W SPYCHOWIE
BÓR ZNÓW BŁYSNĄŁ W SPYCHOWIE
Sprawozdanie
z XII Mazurskiego Konkursu Sygnalistów Myśliwskich im. Tomka Napiórkowskiego, Spychowo, 12-13 sierpnia 2016 r.
Mazurski konkurs sygnalistów to okazja do przeżywania wyjątkowych chwil - w otoczeniu mazurskiej przyrody, a nade wszystko wśród wspaniałych ludzi – leśników spychowskich. Najwyższy poziom organizacyjny już od wielu lat przyciąga do „Grodu Juranda" czołówkę trębaczy z całego kraju. Choć w tym Spychowie Juranda – fikcyjnej postaci literackiej - nigdy nie było, to życzliwość i kultura leśnych ludzi była autentyczna. Osiemdziesięcioro solistów – w tym połowa w klasie mistrzowskiej A. Dwadzieścia zespołów, pośród nich gospodarze – ZSM „Leśna Brać" (aktualny Mistrz Polski), zespoły szkół leśnych, ZO PZŁ i jednostek LP. Nie zabrakło także szczecineckiego Zespołu Trębaczy Leśnych „BÓR". Łącznie stu pięćdziesięciu sygnalistów myśliwskich
od Szczecina po Kraków.
Pierwszego dnia odbył się konkurs solistów. W podziale na grupy trudnościowe sygnaliści prezentowali wcześniej wylosowane trzy sygnały. Gra indywidualna sygnałów nie różni się muzycznie od gry w zespole. Jednak stres u wykonawcy jest dużo większy. Ponadto jurorom łatwiej jest usłyszeć wszelkie niuanse w sposobie prowadzenia dźwięku, poprawności wykonawstwa względem zapisu nutowego, czy jakości techniki gry na sygnałówce. Nasze jednostki były reprezentowane przez Agnieszkę Kowalewską (XVIII w klasie B), Piotra Winnickiego z Nadleśnictwa Miastko (VIII w klasie A) oraz Błażeja Chmielewskiego z biura RDLP w Szczecinku (XI miejsce w klasie A). Mistrzem solowej gry okazał się Adam Jażdżewski – indywidualny Mistrz Polski 2016 i jeden
z liderów spychowskiego konkursu.
Druga część dnia to jedyny w swoim rodzaju Ogólnopolski Spływ Kajakowy Sygnalistów Myśliwskich. W tym roku odbył się po raz dziesiąty i wzięło w nim udział ponad sto sygnalistek i sygnalistów. Niezapomniane widoki na trasie ze Spychowa do Zgonu rzeką Krutynią. Trasa wiodła przez malownicze jeziora: Spychowskie, Zdróżno, Uplik i Mokre. Łącznie siedem kilometrów dobrej zabawy, śpiewu leśnych pieśni w wioślarskim tempie i poznawania klimatu Mazur od środka – pośród wód
i majestatycznych borów, wysyconych zielenią paproci i brązem gonnych sosen.
Drugi dzień przywitał trębaczy sierpniową, ciepłą mżawką. Amfiteatr nad brzegiem Jeziora Spychowskiego pięknie przystrojony przez leśników i scena czekająca na prezentacje zespołów. Przesłuchania ruszyły punktualnie, a w nich w klasie G (mistrzowskiej) sygnałów myśliwskich III miejsce zajął Zespół Trębaczy Leśnych „BÓR", II miejsce Zespół Sygnalistów Myśliwskich Akteon WL SGGW Warszawa i I miejsce – gospodarze - Zespół Sygnalistów Myśliwskich Leśna Brać przy N-ctwie Spychowoi Strzałowo.
Zespoły obok sygnałów wykonują także artystyczną muzykę myśliwską na rogach myśliwskich (klasa MB), a także na innych instrumentach niemyśliwskich (klasa MSH). Zatem klasa muzyki myśliwskiej jest przez zespoły traktowana prestiżowo, bo pozwala na zaprezentowanie pełni umiejętności i włożonej pracy począwszy od doboru repertuaru, jego interpretację - do jakości wykonania. W Spychowie w klasie MB wystąpiło dziewięć zespołów. Pośród nich aktualni liderzy polskiej sygnalistki myśliwskiej. Czołówka była podobna jak w klasie sygnałów – jednak kolejność zamieniona – III miejsce ZSM Leśna Brać, II miejsce ZSM Akteon i I miejsce ZTL „BÓR".
Przez całą sobotę w Amfiteatrze odbywały się warsztaty edukacyjno-artystyczne m.in. kaletnicze, malarskie, rzeźbiarskie oraz powstała mini wioska indiańska z oryginalnie wyposażonymi tipi. Najmłodsi mogli wziąć udział w zabawach indiańskich i konkursach. Leśnicy zapraszali do zwiedzania wystawy poplenerowej pn. „Las-dobre sąsiedztwo" prezentowanej w Leśnym Ośrodku Edukacji Ekologicznej oraz stoiska Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Mazurskie". Organizatorzy zaprosili producentów lokalnych produktów – wędlin, pieczywa, miodu, rękodzieła, biżuterii i przedmiotów codziennego użytku.
Po zakończeniu przesłuchań odbyła się Msza Święta w Kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Spychowie z oprawą muzyczną rogów myśliwskich i asystą pocztów sztandarowych. Po mszy uczestnicy przemaszerowali z kościoła do Amfiteatru. Rozpoczęła się aukcja obrazów z wystawy poplenerowej – w której czynny udział brał nasz kolega Maciej Duda z Bornego Sulinowa i zakupił obraz.
Wieczorny Koncert Galowy na 100 rogów był dla naszego zespołu szczególnie miły. Odebrane nagrody z rąk Pani Dyrektor RDLP w Olsztynie Małgorzaty Błyskun i posła RP Jerzego Antoniego Gosiewskiego i finałowe wykonanie utworu „Myśliwskie tango" autorstwa Franza Kastenhubera, jako najlepszy zespół w klasie muzyki myśliwskiej. Wynik cieszy nas szczególnie, ponieważ zespoły które przyjechały do Spychowa przygotowują się do Mistrzostw Europy, które odbędą się jesienią
w Czechach. Część oficjalną zakończył sygnał „Darz bór" wykonany przez wszystkich sygnalistów. Już po zmierzchu, przy czterometrowym ognisku i tanecznych rytmach biesiadowaliśmy na polanie leśnej Gawra. Wyśmienite potrawy, oranżada ze szklanych butelek czekająca w skrzynkach „pod ręką", rozmowy, wspomnienia i spontaniczna gra na rogach. Tak może być tylko w Spychowie – niezapomniane chwile, do których chce się powrócić – przyjeżdżając na Mazury jeszcze raz.
W składzie Zespołu Trębaczy Leśnych „BÓR" wystąpili:
Agnieszka Kowalewska – Nadleśnictwo Polanów, Błażej Chmielewski – RDLP
w Szczecinku, Grzegorz Suchoński – Nadleśnictwo Złocieniec, Maciej Duda – Nadleśnictwo Borne Sulinowo, Maciej Kowalczyk – Nadleśnictwo Szczecinek, Piotr Winnicki – Nadleśnictwo Miastko
Błażej Chmielewski - Prezes Stowarzyszenia Zespół Trębaczy Leśnych „BÓR"