Asset Publisher Asset Publisher

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

     Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.

     Baza nasienna Lasów Państwowych jest jedynym w Polsce źródłem pozyskiwania nasion o najwyższej jakości i odpowiednim pochodzeniu. Polska posiada wiele znanych i uznanych w Europie ekotypów,  których nasiona są cenione i poszukiwane ze względu na ich wartość genetyczną.

     Szczególną rolę w gospodarce nasiennej i ochronie zasobów genowych odgrywa Leśny Bank Genów Kostrzyca, w którym zgromadzono blisko 5 tys. zasobów genowych reprezentujących najcenniejsze drzewostany, najstarsze drzewa (liczące powyżej 200 lat), krzewy i rośliny ginące oraz zagrożone.

     Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Zajmują one ok. 2,7 tys. ha i produkują rocznie ponad 800 mln sadzonek drzew oraz prawie 13 mln sadzonek krzewów. Większość szkółek to szkółki klasyczne, w których produkuje się sadzonki z odkrytym systemem korzeniowym. Oprócz nich istnieją nowoczesne szkółki kontenerowe, z których pochodzą sadzonki z zakrytym systemem korzeniowym oraz sadzonki mikoryzowane. Ta nowoczesna technologia zapewnia produkcję najlepszej jakości materiału sadzeniowego, zapewniającego bardzo wysoką udatność upraw.

     Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Zabiegi te mają stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu, często o najlepszych cechach wzrostowych i jakościowych.

     Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew. Pozostawia się przy tym pojedyncze drzewa najlepsze, najstarsze, dziuplaste, w celu ich naturalnego odnowienia, zachowania najcenniejszych okazów lub zapewnienia warunków życia dla innych organizmów.

 

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Nowe stroje UKS - wsparcie od RDLP w Szczecinku

Nowe stroje UKS - wsparcie od RDLP w Szczecinku

Nowe stroje, w odróżnieniu od poprzednich (kolor czarny), tym razem są w kolorze zielonym. To kolor właściwy lasom. Lasy kojarzą się wszystkim z kolorem nadziei.

Dzieci świetnie prezentują się w nowych strojach. Wspieramy sport i rozwój młodych talentów. Niech godnie reprezentują Szczecinek i naszą dyrekcję na zawodach. - podsumowuje akcję Łukasz Maciejunas, dyrektor RDLP w Szczecinku.

Teraz nadzieje na dobre wyniki ma także trener drużyny Kamil Szafraniec:

Wcześniejsze stroje łatwiejsze były w użyciu, gdyż czarny kolor nie był tak podatny na zabrudzenia. Zielone z białym logiem LP potraktujemy jako stroje wyjściowe na zawodach.

Dzięki uprzejmości dyrektora RDLP w Szczecinku Łukasza Maciejunas mali piłkarze mogą od dziś cieszyć się strojami turniejowymi. Dzieci były bardzo zadowolone, że z tyłu na koszulkach widnieje ich nazwisko.

Tak jak u Lewandowskiego i Ronaldo - dopowiadały przejęte. 

To już kolejny raz szczecineccy leśnicy wspierają młodych piłkarzy. Podopieczni trenera Kamila Szafrańca rozpoczęli nowy rok od solidnych treningów i przygotowań do turnieju, na którym wystąpią już w nowych barwach. Dla lasów będzie to żywa promocja, gdyż logo RDLP w Szczecinku widać z daleka.

 

RDLP w Szczecinku jest jednym z wielu partnerów wspierających UKS Akademię Piłkarską. Inwestycja w sport dzieci i młodzieży jest tym, co leży nam zawsze na sercu. Chcemy to wsparcie kontynuować w przyszłości.