O dyrekcji

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku jest jedną z siedemnastu dyrekcji powołanych na mocy ustawy o lasach z dnia 28 września 1991r. (tekst jednolity Dz.U. z 2011 r. Nr 12, poz. 59 z późn. zm.), wchodzących w skład Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.

Zasoby leśne

Poniżej zamieszczamy do pobrania szereg dokumentów do pobrania i wypełnienia, a ułatwiających Państwu składanie wniosków

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części dla potrzeb przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Ochrona przyrody

Sieć obszarów Natura 2000 obejmuje: - obszary specjalnej ochrony ptaków (OSO), - obszary mające znaczenie dla Wspólnoty (OZW) / specjalne obszary ochrony siedlisk (SOO).

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią około 17 proc. lasów w Polsce. Biorąc pod uwagę politykę zwiększania lesistości, należy się spodziewać, że powierzchnia lasów niepaństwowych będzie rosła i w niedalekiej przyszłości może stanowić 20 proc. ogólnej powierzchni leśnej kraju.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

QUESTY - WYPRAWA PO SKARB

QUESTY - WYPRAWA PO SKARB

Chcecie poznać nieznane historie i legendy?

Marzycie o zostaniu bohaterem niekończącej się przygody?

Lubicie rodzinne wycieczki do lasu?

Zatem jest to idealna okazja do zaplanowania

przyrodniczej wyprawy z questem!

Co to jest QUESTING?

To zabawa dla wszystkich, bez względu na wiek. Polega ona na pokonaniu szlaku za pomocą wskazówek zawartych w tekście questu, a zwieńczeniem każdej przygody jest odnalezienie skarbu. Uczestnik questingu zostaje poszukiwaczem, a jego celem jest odkrycie tajemnic lasu, ciekawych okazów przyrodniczych, zapomnianych historii czy bogactwa kulturowego. Dodatkowo można zdobyć nowe umiejętności, jak choćby selekcja informacji, wyszukiwanie szczegółów, orientacja w terenie.

W queście znajdują się rebusy, zagadki oraz szyfry, które pozwolą Wam dotrzeć do ukrytej niespodzianki. Przygotowaliśmy dla Was 10 ścieżek questowych - osiem pieszych, jedną rowerową i jedną kajakową. Bohaterowie naszych opowieści to niebanalni narratorzy, którzy będą Wam towarzyszyć podczas wypraw.   

 

 

Nie czekajcie, pobierzcie ulotki i ruszajcie na trasę!

Questy z opisem ścieżek znajdziecie poniżej.

Papierowa wersja questów jest dostępna w każdym z 10 wymienionych nadleśnictw
z terenu RDLP w Szczecinku.

Mapę z wszystkimi questami znajdziecie TU.