Galeria zdjęć

Kronika fotograficzna "Przebudowa z rozbudową budynku biurowego "C' i przebudowa budynku "B" biura Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku". Rozpoczęcie prac - IV kwartał 2013 roku. Wykonawca - Przedsiębiorstwo Budowlane "S-Bud" z Człuchowa.

Historia

Po drugiej wojnie światowej Pomorze Środkowe znalazło się w granicach państwa polskiego. Rok 1945 otwiera nową kartę w dziejach tej ziemi. Lasy stały się własnością Skarbu Państwa, administrowaną przez organizację gospodarczą Lasy Państwowe. Szczecinek, w którym od po-czątku mieściła się siedziba Dyrekcji Lasów Państwowych Okręgu Bałtyckiego, został zdobyty 27 lutego 1945 roku, przez wojska radzieckie - 32 Dywizję Kawaleryjską Gwardii, pod dowódz-twem gen. Kałużnego. 28 lutego miasto było wolne. Ziemia pomorska była zniszczona i wylud-niona, a wycofujący się Niemcy usunęli wszystko, co tylko możliwe; ludność cywilną ewakuo-wali, inwentarz żywy wywieźli lub zlikwidowali. Polakom, przeżywającym radość wyzwolenia, towarzyszyła równocześnie świadomość ogromu pracy, która ich czeka przy zagospodarowaniu i odbudowie tych terenów.

Organizacja dyrekcji

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku jest jedną z siedemnastu dyrekcji powołanych na mocy ustawy o lasach z dnia 28 września 1991r. (tekst jednolity Dz.U. z 2011 r. Nr 12, poz. 59 z późn. zm.), wchodzących w skład Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

MEGA SZYCHA W NADLEŚNICTWIE USTKA

MEGA SZYCHA W NADLEŚNICTWIE USTKA

Nadleśnictwo Ustka oferuję nową atrakcję w zakresie edukacji przyrodniczo-leśnej zlokalizowaną przy Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym ,,Leśnik” w Orzechowie niedaleko dostrzegalni przeciwpożarowej.

W grudniu 2020r. dokonaliśmy przebudowy ,,Kącika” edukacji przyrodniczo-leśnej. Wymienione zostały tablice oraz zamontowano tytułowe ,,mega szychy”.

Główną atrakcją ,,Kącika” są rzeźby wykonane przez miejscowego rzeźbiarza, wiernie odzwierciedlające szyszki oraz nasiona rodzimych gatunków drzew polskich lasów. Drewniane szyszki i nasiona wykonane są w bardzo dużej skali (galeria) co niesamowicie pobudza wyobraźnię zwłaszcza u najmłodszych odwiedzających to miejsce. Jest to niezwykła okazja aby dostrzec to, na co normalnie nie zwracamy uwagi spacerując po lesie.

Nowy ,,Kącik” edukacji przyrodniczo-leśnej oferuje także fachową wiedzę na temat podstawowych gatunków tj.: Sosna zwyczajna, Świerk pospolity, Modrzew europejski, Cis pospolity, Dąb szypułkowy, Buk pospolity, Brzoza brodawkowata. Z barwnych tablic możemy dowiedzieć się jak wygląda dane drzewo oraz jakie ma znaczenie. Znalazło się tutaj także miejsce na ciekawostki, dzięki którym odpowiemy sobie na takie pytania jak: właściwości lecznicze kory dębu, gdzie jest najstarsze drzewo w Polsce, dlaczego drewno bukowe ma tak szerokie zastosowanie w meblarstwie oraz z czego zrobić ekologiczna miotłę.

 

Kamila Gosztyła - rzecznik prasowy Nadleśnictwa Ustka