Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Back

W Nadleśnictwie Leśny Dwór prawdopodobnie pojawił się puchacz!

W Nadleśnictwie Leśny Dwór prawdopodobnie pojawił się puchacz!

       Na terenie Nadleśnictwa Leśny Dwór, wstrzymano wszystkie prace leśne na obszarze potencjalnego gniazdowania puchacza (Bubo bubo). Prace wstrzymano po otrzymaniu przez nadleśnictwo (w dniu 11.02.2025 r.), pisma od ornitologa, który poinformował o usłyszeniu w tej lokalizacji głosu godowego samca puchacza. Jest to bardzo rzadki na terenie Pomorza gatunek ptaka i natychmiast zareagowano na tę informację. W piśmie wskazano potencjalną obecność puchacza na obszarze nadleśnictwa Leśny Dwór, ze wskazaniem leśnictwa, konkretnego wydzielenia wraz z przywołaniem adresu leśnego. Prace gospodarcze związane z pozyskaniem drewna były prowadzone w tej lokalizacji od listopada ubiegłego roku.

    Lokalny ornitolog, który nagłośnił sprawę obecności puchacza w jednym z drzewostanów nadleśnictwa wskazał w piśmie, że nie przekazał dokładnej lokalizacji gniazda, ponieważ jej nie posiadał oraz z obawy jej ujawnienia, ze względu na potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa lęgu. Na spotkaniu Zespołu Lokalnej Współpracy w Nadleśnictwie Leśny Dwór, które odbyło się 4 lutego 2025 roku, w którym uczestniczył również rzeczony ornitolog, nie podniesiono tematu potencjalnego gniazdowania puchacza.

      Na terenie nadleśnictwa nie znajduje się strefa ochronna gniazda puchacza. Do dziś nie udało się odnaleźć i wskazać potwierdzonego miejsca gniazdowania puchacza.

       Nadleśnictwo prowadzi monitoring obecności puchacza (nasłuchy), pozostaje w stałej współpracy z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Gdańsku. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku również monitoruje sytuację i pozostaje w kontakcie z odpowiednimi instytucjami, aby zapewnić zgodność działań z obowiązującymi przepisami ochrony przyrody.