Asset Publisher
Surowiec do wszystkiego
W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.
Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.
Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań
Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.
Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).
Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)
Asset Publisher
Asset Publisher
Z APLIKACJĄ MBDL PO LESIE
Z APLIKACJĄ MBDL PO LESIE
Jesień to dobry czas na leśne spacery i grzybobranie. Jednak wybierając się do lasu, należy posiadać niezbędną wiedzę na temat gatunków grzybów, a także należy orientować się w terenie, po którym będziemy się poruszać.
I tu z pomocą przychodzi bezpłatna aplikacja mBDL (mobilny Bank Danych o Lasach), która oferuje leśne mapy tematyczne, m.in.: podstawowe, drzewostanowe, form własności, siedlisk leśnych, zbiorowisk roślinnych, turystyczne i łowieckie.
Można ją pobrać na telefony i tablety z systemem Android. Aplikacja wyposażona jest także w wiele przydatnych w terenie funkcji: zapis punktu z lokalizacji GPS lub ze wskazania na mapie, zapis trasy oraz prostą nawigację do wskazanego punktu.
Poza mapami branżowymi, użytkownik ma możliwość wyświetlenia np. mapy topograficznej czy ortofotomapy lotniczej lub satelitarnej. Po wcześniejszym pobraniu odpowiednich danych, aplikacja działa również offline.
W menu Pomoc dostępna jest również instrukcja opisująca podstawowe funkcjonalności, z którą warto się zapoznać na początku użytkowania aplikacji.
Zachęcamy do pobrania aplikacji mBDL a dzięki niej na pewno nie zgubimy się w lesie!
Linki do pobrania aplikacji
📲 mBDL App Store
http://apps.apple.com/us/app/mbdl/id1388815663
📲 mBDL Android
http://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl&hl=pl&fbclid=IwAR35tEA
Z4kl1vyzzGFVdPdXUgtKKxWliXfMQx159XBVUAaIfMr-pNy3JTAs
materiał: Nadleśnictwo Czarne Człuchowskie