Asset Publisher Asset Publisher

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

     Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

     Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

     Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

     Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

     Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

     Informacje o planach urządzania lasu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.

      Instrukcja urządzania lasu


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Nowe stroje UKS - wsparcie od RDLP w Szczecinku

Nowe stroje UKS - wsparcie od RDLP w Szczecinku

Nowe stroje, w odróżnieniu od poprzednich (kolor czarny), tym razem są w kolorze zielonym. To kolor właściwy lasom. Lasy kojarzą się wszystkim z kolorem nadziei.

Dzieci świetnie prezentują się w nowych strojach. Wspieramy sport i rozwój młodych talentów. Niech godnie reprezentują Szczecinek i naszą dyrekcję na zawodach. - podsumowuje akcję Łukasz Maciejunas, dyrektor RDLP w Szczecinku.

Teraz nadzieje na dobre wyniki ma także trener drużyny Kamil Szafraniec:

Wcześniejsze stroje łatwiejsze były w użyciu, gdyż czarny kolor nie był tak podatny na zabrudzenia. Zielone z białym logiem LP potraktujemy jako stroje wyjściowe na zawodach.

Dzięki uprzejmości dyrektora RDLP w Szczecinku Łukasza Maciejunas mali piłkarze mogą od dziś cieszyć się strojami turniejowymi. Dzieci były bardzo zadowolone, że z tyłu na koszulkach widnieje ich nazwisko.

Tak jak u Lewandowskiego i Ronaldo - dopowiadały przejęte. 

To już kolejny raz szczecineccy leśnicy wspierają młodych piłkarzy. Podopieczni trenera Kamila Szafrańca rozpoczęli nowy rok od solidnych treningów i przygotowań do turnieju, na którym wystąpią już w nowych barwach. Dla lasów będzie to żywa promocja, gdyż logo RDLP w Szczecinku widać z daleka.

 

RDLP w Szczecinku jest jednym z wielu partnerów wspierających UKS Akademię Piłkarską. Inwestycja w sport dzieci i młodzieży jest tym, co leży nam zawsze na sercu. Chcemy to wsparcie kontynuować w przyszłości.