Asset Publisher Asset Publisher

Zagrożenie pożarowe

Jednostki organizacyjne Lasów Państwowych codziennie określają stopnie zagrożenia pożarowego lasu dla 42 stref prognostycznych nie obejmujących obszarów górskich.

Telefony alarmowe w biurze RDLP w Szczecinku:

- Stanowisko Dyspozytora Regionalnego PAD:
tel. 94 37 263 25 - IP 1171 444; kom. 795 473 492
- Stanowisko ds. ochrony przeciwpożarowej
tel. 94 37 263 42 - IP 1171 355, kom. 602 128 342
- telefon rezerwowy 94 37 2163 00 - IP 1171 100 - Centrala RDLP

     Aktualna prognoza zagrożenia pożarowego i okresowe zakazy wstępu do lasu (prognozy przygotowuje Samodzielna Pracownia Ochrony Przeciwpożarowej Lasu Instytutu Badawczego Leśnictwa).

     Okresowy zakaz wstępu do lasu wprowadza nadleśniczy, przy dużym zagrożeniu pożarowym, jeżeli przez kolejnych 5 dni wilgotność ściółki mierzona o godzinie 9.00 będzie niższa od 10%.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Kobieta w leśnictwie. Obecność na przestrzeni 100-lat istnienia Lasów Państwowych

Kobieta w leśnictwie. Obecność na przestrzeni 100-lat istnienia Lasów Państwowych

Pierwsza w historii RDLP w Szczecinku konferencja naukowa o kobiecej tematyce

Kobiet w leśnym świecie jest coraz więcej. Pracujemy na różnych stanowiskach, w biurach i w terenie. Tym, jak wyglądała droga, którą przeszłyśmy, jak układały się nasze leśne ścieżki, dzieliłyśmy się podczas spotkania.

 

100- letnia historia Lasów Państwowych zapisana jest imponującymi postaciami kobiet. O kobietach dwudziestolecia międzywojennego opowiadał prof. dr hab. Jarosław Szaban z Leśnictwo - Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, z kolei o kobietach nauki i łączeniu pasji do przyrody z karierą naukową mówił mgr inż. Artur Sawicki z Instytut Badawczy Leśnictwa.

 

Dr Anna Wierzbicka z UP w Poznaniu przedstawiła osiągnięcia kobiet w edukacji leśnej w Europie, a Jarosław Opas z Nadleśnictwa Olsztynek i Mariusz Opas z Nadleśnictwo Gdańsk, Lasy Państwowe wspominali postać Simony Kossak, pani profesor nauk leśnych, wielkiej miłośniczki Puszczy Białowieskiej i orędowniczki empatii i szacunku wobec świata przyrody. O swojej historii pracy w lasach opowiedziała także Renata Łudzik-Wasilko, pani leśniczy z Nadleśnictwo Karnieszewice, Lasy Państwowe, a o specyfice pracy w górskim Nadleśnictwo Świeradów mówiła pani nadleśniczy Anna Kulik. O aktualnym obrazie kobiety pracujących w Lasach Państwowych i wyzwaniach komunikacyjnych i wizerunkowych, jakie stoją przed nami, opowiadała Magdalena Stępińska ze Stowarzyszenia Leśników Fotografików.

 

W panelu tematycznym „Natura jest kobietą” swoją lawendową pasję przedstawiła Anna Mazur z Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach, a o niezwykłych historiach zawartych w kawałkach drewna opowiedziała mgr inż. Monika Gach z Wydział Leśny UR Kraków. Wieloznaczne aspekty ziołolecznictwa przedstawiał dr hab. Paweł Staniszewski Wydział Leśny Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, a o artystycznej stodole w Nadleśnictwo Spychowo, Lasy Państwowe, miejscu spotkań kultury, sztuki i leśnictwa mówiła Urszula Dyl-Nadolna. Maria Rothert – Proniewicz zabrała nas w spokojny, kojący świat "kąpieli leśnych".

 

Drugi dzień spotkania wypełniony był lawendowymi warsztatami i wymianą osobistych doświadczeń w pracy w Lasach Państwowych. Atmosfera na konferencji była niezwykła, a dyskusja bardzo potrzebna. Jak podkreśliła organizatorka, Dyrektor RDLP w Szczecinku, Wioletta Koper - Staszowska kobiety pracujące w leśnictwie nie chcą być traktowane ze specjalna troską czy pobłażeniem. Chcemy, żeby doceniano nas na równi z innymi pracownikami i doceniamo za dobrze wykonaną pracę.

 

Mamy nadzieję, że nasze spotkanie da początek regularnym dyskusjom i poszukiwaniu skutecznych rozwiązań, dzieki którym warunki pracy, awansów, czy rozwijanie swoich umiejętności będą równe dla wszystkich pracowników.

fot. K. Klimek, M. Wysokowicz, M. Stasiuk, D. Nowak-Staszewska