Wydawca treści
GOSPODARKA ŁOWIECKA
Chmara jeleni w terenie OHZ zarządzanego przez Nadleśnictwo Trzebielino. Fot.: Krzysztof Sokal
W zasięgu terytorialnym RDLP w Szczecinku na dzień 1 kwietnia 2018 r. znajduje się 207 obwodów łowieckich o łącznej powierzchni 1 436 706 ha. Powierzchnia leśna obwodów wynosi 657 610 ha, tj. 45,8%.
Na terenie RDLP w Szczecinku jest 8 Ośrodków Hodowli Zwierzyny, które zarządzane są przez Lasy Państwowe (OHZ LP), obejmujące 14 obwodów łowieckich o łącznej powierzchni użytkowej 138 055,26 ha, w tym powierzchni leśnej 102 987,08 ha.
Chmara jeleni o zachodzie słońca w OHZ Warcino. Fot.: Krzysztof Sokal
Powierzchnia ogólna obwodów łowieckich wchodzących w skład OHZ LP RDLP w Szczecinku stanowi 9,7% powierzchni ogólnej wszystkich obwodów łowieckich i 15,7% powierzchni leśnej wszystkich obwodów łowieckich będących w zasięgu administracyjnym.
OHZ LP zarządzane są przez nadleśnictwa: Borne Sulinowo, Czarne Człuchowskie, Drawsko, Polanów, Połczyn, Trzebielino, Warcino i Złocieniec.
Wykonanie: BULiGL Oddział w Szczecinku
Zarządcy OHZ LP w Czarnym Człuchowskim, Drawsku, Połczynie, Warcinie i Trzebielinie posiadają do dyspozycji Leśne Pensjonaty mogące jednorazowo przyjąć na nocleg wraz z wyżywieniem od 12 do 22 osób, głównie w pokojach dwuosobowych. Poza głównym sezonem polowań służą, jako baza hotelowa, miejsce weekendowych wypadów turystycznych, przystanków wycieczek rowerowych, czy spływów kajakowych itp. Więcej informacji na ten temat znajduje się w zakładce Turystyka - Leśna baza noclegowa.
Zapraszamy do zakupu dziczyzny, pochodzącej z obwodów łowieckich zarządzanych przez Nadleśnictwa Czarne Człuchowskie, Polanów, Trzebielino i Warcino, z możliwością skórowania, rozbioru i pakowania próżniowego mięsa.
W najbliższym czasie podobna perspektywa zakupu dziczyzny będzie także w pozostałych OHZ LP na terenie RDLP w Szczecinku.
Chłodnia do przechowywania tusz zwierząt łownych wraz z pomieszczeniem do skórowania, rozbioru i pakowania próżniowego mięsa przy Leśnym Pensjonacie „Kawka” w OHZ LP zarządzanym przez Nadleśnictwo Warcino.
Fot.: Grzegorz Jaworski.
Większość Leśnych Pensjonatów położona jest w malowniczych miejscach, gdzie w atmosferze słynącej z gościnności i tradycyjnej kuchni myśliwskiej można spędzać mile czas, podziwiając piękno polskiej przyrody. Więcej szczegółów otrzymają Państwo bezpośrednio w siedzibach ww. nadleśnictw lub na stronie internetowej LP w zakładce „Leśny przewodnik turystyczny".
Na terenie RDLP w Szczecinku pozyskuje się największą ilość jeleni w kraju. W ostatnich latach kształtuje się ona w zakresie od 22 do 24 osobników z 1000 ha powierzchni leśnej. Także wysokie jest pozyskanie dzików, które w ostatnich sezonach łowieckich kształtuje się w wysokości 17 osobników z 1000 ha powierzchni obwodu.
Jelenie byki żerujące w łanie pszenicy. Fot.: Krzysztof Sokal
Odyniec podczas huczki. Fot. Krzysztof Sokal
Zaskoczony kozioł. Fot. Krzysztof Sokal
Ponadto na terenie RDLP występują: żubry (trzecie w Polsce stado wolnościowe o liczebności ponad 200 osobników) i przechodnie łosie. Licznie występują wilki, lisy, jenoty, rzadziej borsuki, szopy pracze, norki amerykańskie, zające, dzikie króliki, kuny, tchórze, piżmaki, bażanty, kuropatwy, dzikie kaczki i gęsi. Czasem zdarza się również, że pojawiają się dropie, najprawdopodobniej przylatujące ze wschodniej części Niemiec.
Przyroda w obiektywie. Fot.: Krzysztof Sokal
Sprzedaż polowań prowadzona jest przez zarządców OHZ LP, wszelkie sprawy dotyczące polowań należy kierować bezpośrednio do poszczególnych OHZ LP RDLP w Szczecinku, prowadzonych przez nadleśnictwa:
- Borne Sulinowo borne@szczecinek.lasy.gov.pl tel.: 94 / 373 31 23
- Czarne Człuchowskie czarne@szczecinek.lasy.gov.pl tel.: 59 / 833 20 11
- Drawsko drawsko@szczecinek.lasy.gov.pl tel.: 94 / 363 20 46
- Polanów polanow@szczecinek.lasy.gov.pl tel.: 94 / 318 82 37
- Połczyn polczyn@szczecinek.lasy.gov.pl tel.: 94 / 366 22 30
- Trzebielino trzebielino@szczecinek.lasy.gov.pl tel.: 59 / 858 02 44
- Warcino warcino@szczecinek.lasy.gov.pl tel.: 59 / 857 66 71
- Złocieniec zlocieniec@szczecinek.lasy.gov.pl tel.: 94 / 367 24 80
W nadleśnictwach corocznie przeprowadzane są oceny stanu zagospodarowania wszystkich obwodów łowieckich dzierżawionych i wyłączonych z wydzierżawienia. Prowadzone są również negocjacje i niezbędne uzgodnienia z zarządami kół łowieckich, dotyczące wyników inwentaryzacji zwierzyny oraz sporządzanych na ich podstawie planów pozyskania zwierzyny. Omawiane są także zadania niezbędne do wykonania z zakresu zagospodarowania łowisk, wzbogacania w nich ich naturalnej bazy żerowej, w związku z potrzebą ochrony upraw i młodników przed szkodami od zwierzyny. Prowadzony jest również bieżący monitoring oraz prewencja w zakresie ochrony łowisk przed kłusownictwem.
Urządzenia służące do wykonywania polowań w obwodach łowieckich zarządzanych przez Lasy Państwowe są wykonywane zgodnie ze wzorami zatwierdzonymi przez Dyrektora RDLP w Szczecinku. Projekty te są dostępne na stronie internetowej RDLP w Szczecinku, w zakładce Łowiectwo. Stan techniczny urządzeń łowieckich jest systematycznie, szczegółowo sprawdzany podczas ocen stanu zagospodarowania obwodów łowieckich.
W Wieloletnich Łowieckich Planach Hodowlanych na lata 2017-2027, zostały zawarte m. in. zadania służące poprawie warunków bytowania zwierzyny. Kładzie się obecnie duży nacisk na wykorzystywanie biologicznych metod ochrony lasu przed zwierzyną. Ma to istotny wpływ na ograniczanie szkód wyrządzanych przez zwierzęta łowne w uprawach rolnych i w lesie.
Drzewa zgryzowe stanowią biologiczną formę ochrony lasu przed szkodami od zwierzyny. Coraz więcej leśników przekonuje się do niej i jest ona już niemal powszechnie stosowana. Na zdjęciu przykład wyłożonych drzew zgryzowych z terenu Nadleśnictwa Trzebielino. Fot.: Piotr Niegrzybowski.
Najnowsze aktualności
Nowe technologie ISOK i LIDAR w pracy Lasów Państwowych
Nowe technologie ISOK i LIDAR w pracy Lasów Państwowych
W czwartek (23 czerwca) w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku odbyła się narada gospodarcza. W naradzie udział wziął Andrzej Modrzejewski, dyrektor RDLP w Szczecinku, Anna Paszkiewicz, zastępca dyrektora ds. ekonomicznych, Jacek Cichocki, przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Leśnictwa NSZZ "Solidarność", kierownicy komórek organizacyjnych biura RDLP w Szczecinku, kierownicy jednostek organizacyjnych oraz główni księgowi jednostek organizacyjnych z terenu RDLP w Szczecinku.
Narada była poświęcona bieżącym sprawom finansowo-księgowym.
Jeden z punków narady dotyczył wykorzystywania nowych technologii lotniczego skaningu laserowego (LIDAR) i zobrazowań satelitarnych. Przedstawiono również możliwości wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych (dronów) w gospodarce leśnej. Prezentację w tym temacie przeprowadził nadleśniczy Nadleśnictwa Świdwin Rafał Grzegorczyk. Temat ten wzbudził powszechne zainteresowanie i z pewnością wart jest bliższego przedstawienia.
Drony to sprzęt już dość powszechny. Stosowane przez media w celach filmowania i przygotowania jak najlepszej jakości materiału filmowego. Drony są używane także w celach zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom przez służby. Przez wojsko używane są w celach obronnych. Lasy Państwowe także używają dronów. Swojego drona posiada Nadleśnictwo Szczecinek a także Słowiński Park Narodowy. Drony te są używane do monitorowania populacji jeleni (w przypadku SPN), lub do oceny stanu zdrowotnego lasu i terenów trudnodostępnych (w przypadku Nadleśnictwa Szczecinek). Drony z systemem LIDAR znacznie poszerzają możliwości działań w pracach podejmowanych przez LP.
ISOK
Jest to Informatyczny System Osłony Kraju, stworzony przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Główny Urząd Geodezji o Kartografii, Instytut Łączności, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa oraz Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej. System ten ma ułatwić planowanie w gospodarce wodnej, ale przede wszystkim ma informować o aktualnej sytuacji wodnej w kraju, szczególnie o możliwym zagrożeniu powodziowym i atmosferycznym.
Jest to system wczesnego ostrzegania, który gromadzi wszystkie informacje w jednym miejscu, co ułatwi zapewnienie bezpieczeństwa i niezwłoczne podjęcie niezbędnych działań związanych z zarządzaniem ryzykiem. Z systemu docelowo ma korzystać każdy obywatel, który będzie chciał zasięgnąć opinii o sytuacji powodziowej czy meteorologicznej. W skład informacji przeciwpowodziowych wchodzą:
- wstępna ocena ryzyka powodziowego
- ortofotomapa cyfrowa
- mapy zagrożenia powodziowego
- mapy ryzyka powodziowego
- mapa zagrożeń meteorologicznych
- mapy innych zagrożeń
- mapa Podziału Hydrograficznego Polski
- numeryczny model terenu (NMT)
- numeryczny model pokrycia teren (NMPT)
W pracy LP system ten może być pomocny chociażby z dwóch podstawowych powodów: przy projektowaniu małej retencji oraz przy ewentualnej ocenie strat popowodziowych. W codziennej działalności nadleśnictw nieocenioną pomocą są NMT i NMPT, wspierające leśników w zakresie identyfikowania zabytków archeologicznych, w tym grobowców kultury lejkowej, powierzchni o dużym nachyleniu, analizy budowy pionowej drzewostanu, przebiegu dróg i cieków.
LIDAR
W ramach projektu ISOK wykorzystana została technologia LIDAR. Technologa ta (nazywana Light Detection and Ranging) polega na lotniczym skanowaniu terenu krótkimi impulsami lasera, którego promień przenika praktycznie przez wszystkie naturalne przeszkody znajdujące się na powierzchni ziemi. W ten sposób powstaje obraz terenu, z którego zostały jakby zdjęte wszystkie drzewa, krzewy, trawy, mech czy liście. W ten sposób powstaje mapa lasu, na której widoczne są wszystkie wzniesienia i zagłębienia terenu z dokładnością do 15 centymetrów. Widać jest to, co na pierwszy rzut oka wydaje się w lesie niewidoczne. Skanowanie terenu metodą LIDAR pozwala na dokładne analizy przebiegu dawnych budowli, rowów melioracyjnych, wojennych okopów, bunkrów, dzikich śmietnisk, żwiru itp.
Coraz tańsze i bardziej dostępne bezzałogowce mogą być nośnikami kamer rejestrujących obraz nie tylko w świetle widzialnym ale również kamer termowizyjnych i skanerów laserowych. Należy zaznaczyć, że te ostatnie, nie są jeszcze powszechnie stosowane, ale prezentują możliwości praktycznego i efektywnego wykorzystania w praktyce leśnej, np.:
- inwentaryzacja zwierzyny,
- poszukiwania osób zaginionych,
- inwentaryzacja naniesień i roślinności,
- mała retencja
- ocena zdrowotności drzewostanu
- ochrona lasu i gruntów rolnych przed zwierzętami (stałe przejścia i przesmyki)
Nowoczesne technologie w służbie człowieka okazały się nieocenionym wsparciem w życiu codziennym, ale przede wszystkim w organizacji pracy. Być może LP, które przecież mają świetnie działający i technologicznie zaawansowany system ppoż., coraz częściej będą sięgać po rozwiązania systemów ISOK oraz LIDAR. Być może w przyszłości drony staną się powszechnym narzędziem w pracy leśnika.
Marek Stasiuk - rzecznik prasowy RDLP w Szczecinku