O dyrekcji

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku jest jedną z siedemnastu dyrekcji powołanych na mocy ustawy o lasach z dnia 28 września 1991r. (tekst jednolity Dz.U. z 2011 r. Nr 12, poz. 59 z późn. zm.), wchodzących w skład Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.

Zasoby leśne

Poniżej zamieszczamy do pobrania szereg dokumentów do pobrania i wypełnienia, a ułatwiających Państwu składanie wniosków

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części dla potrzeb przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Ochrona przyrody

Sieć obszarów Natura 2000 obejmuje: - obszary specjalnej ochrony ptaków (OSO), - obszary mające znaczenie dla Wspólnoty (OZW) / specjalne obszary ochrony siedlisk (SOO).

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią około 17 proc. lasów w Polsce. Biorąc pod uwagę politykę zwiększania lesistości, należy się spodziewać, że powierzchnia lasów niepaństwowych będzie rosła i w niedalekiej przyszłości może stanowić 20 proc. ogólnej powierzchni leśnej kraju.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

WŁĄCZ SIĘ W AKCJĘ - POWOŁAJ NOWY POMNIK PRZYRODY

WŁĄCZ SIĘ W AKCJĘ - POWOŁAJ NOWY POMNIK PRZYRODY

Z inicjatywy dretyńskich leśników od początku 2021 roku prowadzone są prace inwentaryzacyjne drzew które swoimi rozmiarami, szczególną wartością przyrodniczą, naukową, kulturową, historyczną lub krajobrazową wyróżniają się spośród wielu milionów innych drzew rosnących w naszych lasach.

Początek roku to jednocześnie czas, w którym nasi leśnicy oceniają zdrowotność ustanowionych już pomników przyrody, przede wszystkim pod kątem dbałości o bezpieczeństwo odwiedzających je turystów.

Kilka z naszych drzew jest już niestety w naprawdę złej kondycji. Cztery z nich złamały się lub uległy znacznemu rozkładowi, ale w dalszym ciągu będą stanowiły obiekt ochrony oraz miejsce życia wielu gatunków, dla których są one domem.

Niestety jedno drzewo prawdopodobnie będziemy musieli usunąć w porozumieniu z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Gdańsku, ponieważ nadłamane konary i zgnilizna pnia, będąca oznaką bardzo złego stanu zdrowotnego tego drzewa, mogą wyrządzić szkodę spacerującym po szlaku turystom podczas porywistych wiatrów.

https://www.youtube.com/watch?v=0rlHsjmqpho&feature=emb_logo

Serdecznie zapraszamy wszystkich odwiedzających nasze dretyńskie lasy do włączenia się do akcji powołania nowych pomników przyrody. Jeśli wiecie gdzie rośnie ponadprzeciętne drzewo lub stoi głaz narzutowy – zgłoście te informacje do nas telefonicznie (59-858-16-55) lub na adres e-mail (dretyn@szczecinek.lasy.gov.pl) wraz z podaniem jego dokładnej lokalizacji. Dla najbardziej aktywnych obserwatorów naszej przyrody przygotujemy specjalne podziękowania i upominki. Być może powołane z waszej inicjatywy drzewo lub głaz będzie w przyszłości nosiło również nadane przez was imię.

 

Zapraszamy do współpracy!
 

Łukasz Szydłowski - Nadleśnictwo Dretyń