Galeria zdjęć

Kronika fotograficzna "Przebudowa z rozbudową budynku biurowego "C' i przebudowa budynku "B" biura Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku". Rozpoczęcie prac - IV kwartał 2013 roku. Wykonawca - Przedsiębiorstwo Budowlane "S-Bud" z Człuchowa.

Historia

Po drugiej wojnie światowej Pomorze Środkowe znalazło się w granicach państwa polskiego. Rok 1945 otwiera nową kartę w dziejach tej ziemi. Lasy stały się własnością Skarbu Państwa, administrowaną przez organizację gospodarczą Lasy Państwowe. Szczecinek, w którym od po-czątku mieściła się siedziba Dyrekcji Lasów Państwowych Okręgu Bałtyckiego, został zdobyty 27 lutego 1945 roku, przez wojska radzieckie - 32 Dywizję Kawaleryjską Gwardii, pod dowódz-twem gen. Kałużnego. 28 lutego miasto było wolne. Ziemia pomorska była zniszczona i wylud-niona, a wycofujący się Niemcy usunęli wszystko, co tylko możliwe; ludność cywilną ewakuo-wali, inwentarz żywy wywieźli lub zlikwidowali. Polakom, przeżywającym radość wyzwolenia, towarzyszyła równocześnie świadomość ogromu pracy, która ich czeka przy zagospodarowaniu i odbudowie tych terenów.

Organizacja dyrekcji

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku jest jedną z siedemnastu dyrekcji powołanych na mocy ustawy o lasach z dnia 28 września 1991r. (tekst jednolity Dz.U. z 2011 r. Nr 12, poz. 59 z późn. zm.), wchodzących w skład Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Okratek australijski – Co to za grzyb?

Okratek australijski – Co to za grzyb?

Jesień to czas, kiedy miłośnicy lasów i grzybobrania ruszają na poszukiwanie dorodnych borowików, koźlarzy i innych leśnych skarbów. Jednak, jak się okazuje, lasy Nadleśnictwa Sławno kryją nie tylko smaczne grzyby jadalne, ale również niezwykłe okazy, które potrafią zaskoczyć swoim wyglądem i pochodzeniem. Takim niespodziewanym znaleziskiem jest okratek australijski (Clathrus archeri) – grzyb, który pojawił się na naszych terenach, choć jego korzenie sięgają dalekich krańców świata.

Co wiemy o okratku australijskim?

Okratek australijski (Clathrus archeri), zwany również "palcami diabła", to grzyb, który charakteryzuje się niezwykle oryginalnym wyglądem. W swojej początkowej fazie przypomina jajko, z którego wyłaniają się czerwone, rozgałęzione ramiona, przypominające mace. Właśnie ten nietypowy wygląd sprawia, że łatwo go dostrzec wśród ściółki leśnej. Jednak to nie tylko jego wygląd przyciąga uwagę – okratek australijski wydziela intensywny, nieprzyjemny zapach, który przyciąga owady, pomagające mu w rozsiewaniu zarodników.

Skąd się wziął w Polsce?

Mimo swojej nazwy, okratek australijski pojawił się w Europie już na początku XX wieku, prawdopodobnie wraz z transportem wojskowym podczas I wojny światowej. Od tego czasu rozprzestrzenił się w różnych częściach kontynentu, jednak wciąż jest uważany za rzadkość, szczególnie w Polsce. Spotkanie z nim w lasach Nadleśnictwa Sławno jest więc niecodziennym wydarzeniem, które warto odnotować.

Czy okratek australijski jest jadalny?

Niestety, mimo swojego egzotycznego wyglądu, okratek nie nadaje się do spożycia. Choć nie jest trujący, jego intensywny zapach i nieprzyjemny smak skutecznie odstraszają amatorów grzybów. Zamiast tego warto podziwiać go z daleka i zostawić w lesie, aby mógł kontynuować swój cykl życiowy.

Warto pamiętać, że lasy skrywają wiele tajemnic, a grzybobranie może być okazją nie tylko do zebrania pysznych grzybów, ale także do odkrywania niezwykłych i rzadkich okazów. Zachęcamy do odwiedzania lasów Nadleśnictwa Sławno i cieszenia się pięknem przyrody w jej jesiennym wydaniu!

 

fot.: Piotr Kalinowski

tekst: N. Sławno