Wydawca treści Wydawca treści

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

W Polsce lasów wciąż przybywa. Lesistość kraju zwiększyła się z 21 proc. w roku 1945 do 29,2 proc. obecnie. Od roku 1995 do 2011 powierzchnia lasów zwiększyła się o 388 tys. ha. Podstawą prac zalesieniowych jest „Krajowy program zwiększania lesistości", zakładający wzrost lesistości do 30 proc. w 2020 r. i do 33 proc. w 2050 r. Lasy Polski są bogate w rośliny, zwierzęta i grzyby. Żyje w nich 65 proc. ogółu gatunków zwierząt.

Lasy rosną w naszym kraju na glebach najsłabszych, głównie z powodu rozwoju rolnictwa w poprzednich wiekach. Wpływa to na rozmieszczenie typów siedliskowych lasu w Polsce. Ponad 55 proc. powierzchni lasów zajmują bory. Na pozostałych obszarach występują siedliska lasowe, głównie mieszane. Ich niewielką część stanowią olsy i łęgi – niewiele ponad 3 proc.

W latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc.

Na terenach nizinnych i wyżynnych najczęściej występuje sosna. Rośnie ona na 64,3 proc. powierzchni leśnej w PGL LP oraz na 57,7 proc. lasów prywatnych i gminnych. W górach przeważa świerk (zachód) oraz świerk z bukiem (wschód). Dominacja sosny wynika ze sposobu prowadzenia gospodarki leśnej w przeszłości. Kiedyś monokultury (uprawy jednego gatunku) były odpowiedzią na duże zapotrzebowanie przemysłu na drewno. Takie lasy okazały się jednak mało odporne na czynniki klimatyczne. Łatwo padały również ofiarą ekspansji szkodników.

W polskich lasach systematycznie zwiększa się udział innych gatunków, głównie liściastych. Leśnicy odeszli od monokultur – dostosowują skład gatunkowy drzewostanu do naturalnego dla danego terenu. Dzięki temu w latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc. Coraz częściej występują dęby, jesiony, klony, jawory, wiązy, a także brzozy, buki, olchy, topole, graby, osiki, lipy i wierzby.

W naszych lasach najczęściej występują drzewostany w wieku od 40 do 80 lat. Przeciętny wiek lasu wynosi 60 lat. Coraz więcej jest drzew dużych, liczących ponad 80 lat. Od końca II wojny światowej ich powierzchnia wzrosła z 0,9 mln ha do prawie 1,85 mln ha.

Raporty o stanie lasów w Polsce


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

NOWA ŚCIEŻKA DYDAKTYCZNA W NADLEŚNICTWIE POLANÓW

NOWA ŚCIEŻKA DYDAKTYCZNA W NADLEŚNICTWIE POLANÓW

Mamy dobrą wiadomość – na terenie Nadleśnictwa Polanów, w Krągu nad jeziorem Zamkowym, powstanie nowa ścieżka dydaktyczno – edukacyjna. Będzie ona też dostępna w naszej aplikacji mPolanow.

Nadleśnictwo Polanów otrzymało już stosowne pozwolenie i może przystąpić do procedury przetargowej. Inwestycja zostanie zrealizowana przy dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Ścieżka dydaktyczno – edukacyjna ma powstać do końca tego roku nad jeziorem w Krągu w pobliżu zamku, w sąsiedztwie drogi wojewódzkiej, która prowadzi z Polanowa w kierunku Sławna.

- Ma to być atrakcja i miejsce wypoczynku  zarówno dla mieszkańców, jak również dla turystów, którzy odwiedzają naszą gminę  – mówi nadleśniczy Jacek Todys. 

Trasa ma mieć swój początek (albo koniec, w zależności od tego, na które miejsce w ramach startu zdecyduje się uczestnik zabawy; ścieżkę można będzie bowiem pokonać z powodzeniem zarówno w jedną, jak i w drugą stronę, zajmie to blisko godzinę) przy tutejszym Zajeździe Zamkowym, a koniec – w pobliżu Leśniczówki Buszyno.

- Na około dwóch kilometrach trasy zostaną przygotowane nie tylko tablice edukacyjne, ale przede wszystkim atrakcje interaktywne o walorach edukacyjnych dla całych rodzin – informuje Iwona Kujawska, specjalista Służby Leśnej ds. hodowli lasu i edukacji leśnej w Nadleśnictwie Polanów.

- Powstanie tu m. in. leśna skocznia – dzieci skaczące w dal będą mogły porównać swoje wyniki z tymi, jakie osiągają zwierzęta. Np. zając jest w stanie przeskoczyć 2,5 metra przy jednym skoku, żaba – metr, a wiewiórka – uwaga – do 4 metrów – mówi Karolina Sominka, specjalista Służby Leśnej ds. ochrony lasu i ppoż. w Nadleśnictwie Polanów.

Stanie tu też leśna ścianka do zdjęć, zostaną też zamontowane stojaki z grami interaktywnymi, dzięki którym będzie można poszerzyć, a także sprawdzić wiedzę przyrodniczą. Pojawi się również tablica z informacjami historycznymi, także na temat naszego Nadleśnictwa. Będzie na pewno ciekawie. Trasa ma być dostępna i otwarta dla wszystkich chętnych, bez ograniczeń. Stanie tu także wiata oraz ławeczki z widokiem na jezioro, gdzie będzie można odpocząć, będą też stojaki na rowery  - mówi Karolina Sominka.

 

Iwona Kujawska - rzecznik prasowy Nadleśnictwa Polanów