Wydawca treści Wydawca treści

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.

Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
 
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.

Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).

Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

ECHO LASÓW. ZŁODZIEJE ZŁAPANI

ECHO LASÓW. ZŁODZIEJE ZŁAPANI

„Złodzieje złapani”. Straż leśna, to formacja policyjna zwalczająca szkodnictwo leśne. Pilnująca porządku i przestrzegania obowiązującego prawa na terenach leśnych.

Jako formacja wyspecjalizowana ściśle współpracuje z innymi służbami, a przede wszystkim z policją, wykorzystując swe atuty – między innymi, doskonałą znajomość terenu, mobilność, profesjonalny sprzęt i wszechstronność.

Strażnicy Leśni z Nadleśnictwa Czaplinek pomogli w ujęciu sprawcy kradzieży, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej przeprowadzonej przez patrol policji i zbiegł do lasu w celu uniknięcia i zgubienia pościgu. Komendant Powiatowej Komendy Policji w Drawsku pomorskim przekazał pisemne podziękowania kolegom strażnikom za pomoc w akcji i zaangażowanie.

„Wspólne patrole”. Jak co roku, w tym również w czas jesienny, kiedy ludzi w lesie jest sporo Straż Leśna prowadzi różnego rodzaju akcje jak np.: „Stroisz”- tj. intensyfikuje swoje działania, ponieważ w tym okresie znacznie wzrasta ilość przypadków nielegalnego pozyskiwania stroiszu, czyli gałązek i gałęzi drzew iglastych, a także ostatnio mchu i szeroko pojętej ściółki leśnej, gdyż od kilku lat np. mech znajduje szerokie zastosowanie we florystyce, używany jest w kompozycjach kwiatowych, czy dekorowania ścian i dachów. Zgodnie z prawem nie może on być jednak pozyskiwany z lasów. A zwłaszcza na masową skalę. Wspólnie z policją strażnicy patrolują tereny leśne walcząc z tymi patologiami.

Coroczne statystki jasno wskazują, iż ilość przypadków szkodnictwa leśnego nie spada, a w niektórych kategoriach nawet wzrasta…. Straż Leśna jest bardzo potrzebną formacją i każdego dnia udowadnia ponad wszelką wątpliwość swoją przydatność i profesjonalizm.

 

 

Dariusz Dyl, Marek Stasiuk - wydział DM.