Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Komunikat w związku z koronawirusem

Komunikat w związku z koronawirusem

W związku z zaistniałą sytuacją pandemii, spowodowanej wystąpieniem SARS-CoV-2 (koronawirus) oraz w trosce o bezpieczeństwo, informujemy Państwa o odwołaniu wszelkich imprez masowych organizowanych przez RDLP w Szczecinku: konferencji naukowych, zajęć edukacyjnych oraz wydarzeń z udziałem osób z zewnątrz.

 

 

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku informuje ponadto, że w związku z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się koronawirusa (COVID-19) wśród Interesantów i Pracowników od dnia 13 marca 2020 r. do odwołania wstrzymuje bezpośrednie spotkania i konsultacje.

 

W sprawach nagłych prosimy o korzystanie z informacji drogą telefoniczną oraz z usług elektronicznych. Numery telefonów i maile podane są na naszej stronie w zakładce „Kontakty”.

Pracownicy biura RDLP w Szczecinku, których charakter pracy umożliwia pracę zdalną, będą świadczyć pracę na rzecz dyrekcji z miejsca swojego zamieszkania.

 

Zrobimy wszystko, aby zmiany spowodowane zaistniałą sytuacją miały jak najmniejszy wpływ na sprawy wykonywane przez naszych pracowników. Może to jednak oznaczać, że załatwienie Państwa sprawy może zając odrobinę więcej czasu niż zazwyczaj.

 

Prosimy, aby do biura RDLP w Szczecinku przychodzić jedynie w sprawach koniecznych i tylko wtedy, kiedy dana sprawa wymaga osobistej wizyty.

 

 

Marek Stasiuk - Rzecznik prasowy RDLP w Szczecinku