Wydawca treści
Surowiec do wszystkiego
W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.
Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.
Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań
Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.
Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).
Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
NARADA URZĄDZENIOWA W NADLEŚNICTWIE POŁCZYN.
NARADA URZĄDZENIOWA W NADLEŚNICTWIE POŁCZYN.
W dniu wczorajszym w Nadleśnictwie Połczyn, odbyła się narada urządzeniowa dotycząca Planu Urządzenia Lasu na lata 2028 - 2037. Naradę poprowadził Zastępca Dyrektora ds. Gospodarki Leśnej RDLP w Szczecinku Rafał Grzegorczyk. Agenda narady obejmowała prezentację nadleśnictwa Nadleśniczego Roberta Karpińskiego oraz Kierownika Katedry Biura Urządzania Lasu Daniela Świątka.
Po ich przedstawieniu zebrani wysłuchali ciekawego podsumowania Kierownika Zespołu Ochrony Lasu Rafała Perza dotyczącego ośmiu lat zjawisk w ochronie lasu na terenie naszej dyrekcji. Narada była okazją do przybliżenia, czym jest Plan Urządzenia Lasu i czym zajmuje się Zespół ds. Społecznych Funkcji Lasu. Te zagadnienia omówiła Agnieszka Ramion-Harkawik - Naczelnik Wydziału Urządzania Lasu i Geomatyki w RDLP w Szczecinku.
W naszej naradzie udział wziął również Jacek Przepaśniak z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.
Podczas następnej części narady głos zabrał Artur Furdyna - reprezentujący Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty i zarazem przewodniczący Zespołu Lokalnej Współpracy, który podsumował prace tego zespołu i wskazał obszar o zwiększonej funkcji tj. "Wilcze Jary".
Na zakończenie był czas na dyskusję i wymianę informacji w poszczególnych tematach poruszanych podczas narady.
#nadleśnictwopołczyn #lasypaństwowe
