Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

ROCKOZAUR W NIESIE PO LESIE - PODCAST

ROCKOZAUR W NIESIE PO LESIE - PODCAST

Jak mawia klasyk: "Ważne jest dobre wyjście z progu a później to już samo niesie." U nas "Niesie po lesie" same dobre wieści. Zapraszamy do wysłuchania (i obejrzenia) pierwszego odcinka podcastu RDLP w Szczecinku. Startujemy na rockowo, bo gościmy ekipę z Rockozaur.


Rockozaur TV to wspólna inicjatywa grupy muzyków i filmowców ze Złocieńca, Poznania i okolic Leszna. Zespół tworzy kanał w serwisie Youtube z rockowymi piosenkami dla dzieci.

Rockozaur:
Muzyka, aranżacja i teksty - Tomasz Dorogusz-Doroszkiewicz
Nagrania wokali, realizacja, mix i mastering: Now Music Studio - Bartłomiej Gumny
Realizacja klipu, teksty: Maciej Frąckowiak Film, Ks. Konrad Rapior
Promocja, media społecznościowe: Anna Frąckowiak
Media społecznościowe, teksty Katarzyna Dorogusz- Doroszkiewicz
Oraz najważniejsze czyli dzieci śpiewające w piosenkach oraz biorące udział w nagraniach klipów.

Repertuar Rockozaura to żywe, energiczne, rockowe kompozycje z niebanalnymi tekstami oraz klipami realizowanymi „na żywo”. Rockozaur ma w swoim dorobku dwa teledyski o tematyce leśnej.
Jednym z członków Rockozaura jest pracownik Nadleśnictwa Złocieniec- Tomasz Dorogusz- Doroszkiewicz. Z połączenia pracy zawodowej, doświadczenia w kompozycjach dziecięcych oraz zamiłowania do gry na gitarze elektrycznej powstał klip „Kocham Lasy” promujący Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Złocieniec.
Pomysł realizacji klipu na Walentynki powstał w trakcie nagrywania poprzednich piosenek o tematyce leśnej. Propozycja obsadzenia dzieci w roli ważnych funkcji pracowniczych w nadleśnictwie podsunął rzecznik prasowy RDLP w Szczecinku Marek Stasiuk. Miejsce powstania klipu to tereny N. Złocieniec i siedziba jednostki. W nagranie klipu zaangażowani zostali pracownicy nadleśnictwa, którzy także w nim wystąpili. Dzieci, które wcieliły się w rolę pracowników i wykonują piosenkę są dziećmi leśników i członków zespołu Rockozaur.

Podcast w wersji do odsłuchania:

 

Teledysk "Kocham Lasy":

 

Znajdźcie nas na: YT, Soundcloud, Spotify. W przygotowaniu kolejne odcinki. Niech się niesie po lesie.