Wydawca treści Wydawca treści

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części dla potrzeb przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

     Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko  nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, ale również systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.

     O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć, określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni  w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,4  mld m sześć. drewna.

     Pozyskane drewno pochodzi z:

  • cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
  • cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;
  • cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach,

     Lasy Państwowe w coraz większym stopniu mechanizują prace leśne. W lesie pracuje coraz więcej maszyn, takich jak harwestery i forwardery. Podnoszą one ergonomię i wydajność prac pozyskaniowych. Maszyny te są własnością jednostek LP lub zakładów usług leśnych, wykonujących zadania na zlecenie LP.

     Darami lasu są także bardzo chętnie zbierane przez nas grzyby, których w polskich lasach rośnie ponad 1000 jadalnych gatunków.

     W  lasach zbieramy również owoce borówki czernicy (zwanej czarną jagodą), borówki brusznicy,  jeżyny, maliny, róży, głogów, jarzębu pospolitego (popularnej jarzębiny czerwonej), żurawiny, bzu czarnego, orzechów laskowych i wiele innych, których nie sposób tutaj wymienić. Warto pamiętać, że te wszystkie płody leśne każdy może swobodnie zbierać na własne potrzeby, oczywiście w sposób nie powodujący niszczenia grzybni, roślin i innych elementów środowiska przyrodniczego, w którym one występują.

     Las wielu z nas kojarzy się z drzewkami bożonarodzeniowymi. Co roku do polskich domów na święta trafia ponad 200 tys. choinek z Lasów Państwowych. Pochodzą one ze specjalnie prowadzonych plantacji choinkowych lub z cięć pielęgnacyjnych wykonywanych w drzewostanach świerkowych. Obok świerka coraz większym zainteresowaniem cieszą się choinki sosnowe, które pozyskiwane są przy okazji wykonywania cięć pielęgnacyjnych w uprawach i młodnikach.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

MEMORIAŁ KRZYSZTOFA OLEJNIKA W PIŁCE SIATKOWEJ KOBIET

MEMORIAŁ KRZYSZTOFA OLEJNIKA W PIŁCE SIATKOWEJ KOBIET

Na Hali Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Kołobrzegu odbył się I Memoriał Krzysztofa Olejnika w Piłce Siatkowej Kobiet organizowany przez Nadleśnictwo Gościno, OPP Kołobrzeg oraz UKS OPP Powiat Kołobrzeski.

W Memoriale wzięły udział zespoły z Polic, Piły oraz gospodarz - UKS OPP Powiat Kołobrzeski. Rywalizacja była zacięta i na rozstrzygnięcia trzeba było czekać do ostatnich minut.

Klasyfikacja końcowa wyglądała następująco:

- pierwsze miejsce zajął zespół SMS Police,
- drugie SPS BOX PRO Volley Piła Powiat Pilski,
- trzecie UKS OPP Powiat Kołobrzeski.

W trakcie trwania memoriału zawodniczki oraz kibice mogli odwiedzić stoisko edukacyjno-promocyjne, na którym czekali edukatorzy, by zaprezentować jakie są główne założenia gospodarka leśnej i na czym polega codzienna praca leśnika. Uczestniczki zawodów otrzymały materiały edukacyjne a także prelekcję na temat proekologicznych postaw wobec przyrody. Nadleśnictwo Gościno w ramach organizacji przygotowało poczęstunek - dziczyznę z polskich lasów oraz puchary, medale i nagrody rzeczowe dla zawodniczek. Na zakończenie zawodów nagrody wręczyli: Nadleśniczy Nadleśnictwo Gościno Robert Fijałkowski, Starosta Kołobrzeski Tomasz Tamborski oraz Radny Miasta Kołobrzeg Kamil Barwinek.

 

 

Anna Kurpiewska - rzecznik prasowy Nadleśnictwa Gościno